Evde tasarruf önerileri

Yükselen faturalar, artan yaşam maliyetleri, sınırlı kaynaklar hepimizi tasarruf etmeye çağırıyor.

EVDE FATURALARDAN NASIL TASARRUF EDİLİR?

Elektrikten ısınmaya, alışverişten dekorasyona kadar her alanda tasarruf edebilirsiniz. Bunun için tüketim alışkanlıklarınızı ve bakış açınızı değiştirmeniz yeterli.

CEPHE Kuzey cepheye bakan odalarda eğer duvar ile radyatörlerin arasına ısı yalıtım paneli koyarsanız ısı kayıplarını engelleyebilirsiniz.

TESİSAT BAKIMI Kombi ve ısıtma tesisatınızın düzenli olarak bakımının yapılması sistemin verimli çalışmasını sağlayacaktır. Verimli çalışan sistem sayesinde doğalgaz ve elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

GÜNEŞ ENERJİSİ Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren paneller sayesinde elektrik enerjisinden tasarruf edebilirsiniz. Dört kişilik bir ailenin elektrik enerjisi ihtiyacını 250 wattlık 6 panel karşılayabiliyor.

ÇATI Çatılar ısı kaybını önlediği için yaklaşık olarak % 25 oranında ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

CAMLAR Çift cam pencereler sayesinde ısı kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Low-E teknolojili çift camlarla tek cama göre % 72 ısı tasarrufu sağlanabilir.

KLİMA Klimanızı uzaktan kumanda etmenizi sağlayan akıllı aplikasyonlar sayesinde evin ısısını ideal seviyede koruyarak elektrik tüketiminde % 40’a varan kadar tasarrufu sağlayabilirsiniz.

SEBZELERİ YIKARKEN Meyve ve sebzeleri, bir kap soğuk suyla doldurup kabın içerisinde yıkamaya özen gösterin. Böylelikle, su israfını önlemiş olursunuz.

BAHÇE SULARKEN Öğlen saatleri teras, balkon yıkamak ve bahçe sulamak için uygun değildir. Bahçe sularken sıcaklığın düşük, buharlaşmanın az olduğu sabah veya akşamüstü saatleri tercih edilmelidir.

MUSLUKLARA DİKKAT Contaları bozuk olan musluklar su sızdıracağı için daha fazla su harcamanıza sebep olur.

DUŞ ALIRKEN Su tasarrufu yapmak için püskürtmeli duş başlığı kullanmaya özen gösterin.

KÜVET TERCİH ETMEYİN Su tasarrufu yapmak için, küveti doldurmak yerine duş alarak banyo yapmaya özen gösterin.

ELEKTRİKTEN NASIL TASARRUF EDİLİR

GEREKSİZSE KAPATIN Şampuanlanırken suyun akıp gitmesin izin vermeyin. Benzer şekilde diş fırçalarken de musluğunuzu kapatmaya özen gösterin.

AKKOR AMPULLERİ TERCİH ETMEYİN Yeni teknoloji ürünü olan kompakt floresan ampuller, eski teknoloji olan akkor ampullere kıyasla aynı miktarda ışığı, 5 kat daha az enerji tüketerek yayarlar.

EV OTOMASYONU Düşük güç tüketimi için geliştirilmiş ev otomasyon sistemleri aydınlatma yönetimi, perde kontrolü, priz kontrolü ve iklimlendirme gibi alanlarda da enerji tüketimini düşürerek % 40’a varan enerji tasarrufu sağlıyor.

LED TEKNOLOJİSİ LED aydınlatmalar ve LED ampuller eski tip ampullere göre 10 kat daha uzun ömürlüdür.

AYARLANABİLİR ANAHTARLAR Dimmerlar sayesinde ışığın miktarını ayarlayarak daha az enerji tüketimi sağlarsınız.

ÖLÇÜMLEYİN Enerji tüketiminizi takip ederek de elektrik enerjisinden tasarruf edebilirsiniz.

OUTLETLERİ DENEYİN Alışveriş için fabrika satış mağazalarını (outlet) tercih etmek tasarruf etmenizi sağlar.

ALMAYIN, SATIN Alışveriş yapmayı hepimiz seviyoruz ama daha fazla satın almak yerine kendiniz satmayı düşünün. Evdeki fazlalıkları ikinci el eşya satan dükkanlarda satarak kurtulabilirsiniz hem de eskileri nakite çevirebilirsiniz.

İNDİRİMLER Eğer market raflarında indirimli ürünleri takip ediyor, satın alıyorsanız alışveriş yaptıktan sonra bu indirimlerin fişinize yansıyıp yansımadığını da mutlaka kontrol edin.

HEDİYE ALIRKEN Özel günler için hediye satın almak yerine evde kendiniz yapmayı deneyin. Örneğin ev yapımı reçel, marmelat gibi…

GARANTİ SÜRESİ Eşyalarınızı satın alırken garanti sürelerini kontrol edin. Mümkünse küçük meblağlar ödeyerek bu süreyi daha da uzatmaya gayret edin. Özellikle beyaz eşya ve elektronik aletler için bu kural önemlidir.

NE YEMEK YAPMALI? Yemeklerinizi market broşürlerini takip ederek yapın. Ayrıca marketlerin halk günlerini ve kampanyalı broşürlerini takip ederek ana öğünleri daha hesaplı hale getirebilirsiniz.

ÜTÜ YAPARKEN Ütünün, ütüleme işleminin bitmesine 5 dakika kala fişten çekilmesi elektrik tasarrufu sağlar.

TATİLDEYKEN… Tatil fonksiyonu geliştirilen buzdolapları sayesinde de enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Tatil fonksiyonu aktif olduğunda ya da evde kimse yokken boş yere enerji harcamayan bu teknolojiler gıdalar için en uygun soğukluk seviyesini kendisi ayarlıyor.

KURUTMAYA DİKKAT Çamaşırları kırıştırmadan kurutan kurutma makineleri ütü için harcanan enerjinin önüne geçiyor.

DÜZENLİ TEMİZLEYİN Elektrikli süpürgelerin toz torbasının ve filtresinin düzenli bir şekilde temizlenmesi daha az elektrik tüketilmesini sağlar.

BANYO SUYUNUN SICAKLIĞI Termosifon sıcaklığı en fazla 50 derece olmalı. Daha yüksek ısı demek daha fazla elektrik enerjisi harcamak demek.

KAPAKLARA DİKKAT Tencere kapağının tam kapanmasına dikkat edin. Tencerenin kapağı tam kapatılmaz ise buzdolabındaki nem, karlanmayı artıracağı için buzdolabının daha çok elektrik tüketmesine sebep olur.

50 DERECEDE YIKAYIN Bulaşık makinesini 50 derece sıcaklıkta kullanmanız, bulaşıklarınızı temiz olması için yeterli olur. Daha yüksek ısılarda çalıştırmanız elektrik faturasının şişmesi anlamına gelir.

TAM KAPASİTE Bulaşık makinenizi çalıştırırken tam doldurmaya özen gösterin. Az bulaşığınız için makineninizin yarım yük opsiyonunu kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sudan, hem de elektrikten tasarruf edersiniz.

SEYRETMİYORSANIZ… Gece yatarken veya seyahate giderken televizyonunuzun fişini çekmeye gayret edin.

GIDALARI ÇÖZDÜRÜRKEN Derin dondurucudan çıkan donmuş gıdaları pişirmeden önce bir süre mutfak tezgahında kendiliğinden çözülmesi için bekletmeye özen gösterin.

EVDE TASARRUF VAR

MİKRODALGA KULLANIN Pişmiş bir yemeği tekrar ısıtarak servis etmek için mikrodalga fırınların kullanımı enerji ve zaman tasarrufu sağlar.

SAÇLARINIZI KURUTURKEN Saç kurutma makinelerini yüksek sıcaklıkta ve amacı dışında kullanmanız elektrik faturanızın artmasına neden olacaktır.

KENDİNİZ YAPIN Eğer bir şeyi kendinizin yapma şansı varsa satın almaktan vazgeçin. Yapı marketlerde aksesuarlardan mobilya yapımına kadar pek çok gerekli malzeme çok hesaplı bir şekilde bulunuyor.

İKİNCİ EL Yeni bir şeye ihtiyacınız olduğunda yenisini almak zorunda değilsiniz. İkinci el eşya satan online alışveriş sitelerinde çok az kullanılmış eşyalara rastlamanız mümkün.

ÖMRÜNÜ UZATIN Değiştirilebilir kılıflı mobilyalar tercih ederseniz mobilyaların ömrünü uzatarak da tasarruf edebilirsiniz.

TAMİR EDİN Mobilya, avize, elektrikli gereçler gibi aklınıza gelen pek çok şeyin düzenli olarak temizliğini, bakımlarını yapmanız demek onların ömrünü uzatmanız demektir.

TEMİZLİK Camları temizlemek, halıları ve döşemeleri silmek epeyce zor ama en azından geri kalan temizlik faaliyetleri için temizlikçi tutmak yerine evinizi kendiniz temizlemeyi deneyin.

BAHÇE YAPIN Pencere önü ve balkonda küçük bir bostan yapabilirsiniz. Hem yeşillik ve sebzeleri ekonomik hale getirebilir hem de en sağlıklı ve taze haliyle yemiş olursunuz.

EVDE DOĞALGAZDAN NASIL TASARRUF EDİLİR?