Evde pastel renklerle dekorasyonu sevmek için 10 sebep

Son güncelleme:

Soğuk ya da sıcak renk değeri farketmeksizin tüm pastel tonlar, içinde oldukları hemen her mekana sadece modern, yumuşak ve sofistike bir hava eklemekle kalmıyor, klasik renkleri de tahtından edeceğe benziyor.

AYDINLIK ATMOSFER

Mavi ve yeşilin uçuk tonları mekandaki ışık salınımına katkıda bulunur. Bu yüzden havadar yaşam alanlarından hoşlanıyorsanız mekanı ferah gösteren su yeşili ve havacı mavi tonlarını tercih edebilirsiniz.

Birinci Görsel: Bu temayı gri ve pembe ikilisi ile birlikte kullanarak da dengeli ve yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz. Dominant olmayan bu renklerin çoğu kez dekorasyonda silik bir görünüm yaratacağı düşünülür. Ancak gerçekte pastel mekanlar her zaman etkileyici olmuşlardır.

EV DEKORASYONUNDA SİZİN İMZANIZ

Fondaki tüm renkleri pastel tonlarda tercih ederseniz dilediğiniz bir parçayı ön plana çıkarmanız çok kolay olur. Örneğin koyu renkli vazo koleksiyonunuz varsa vurgulamış olursunuz. Ya da çok sevdiğiniz nar çiçeği bir berjeri odak noktası haline getirirsiniz.

TEK DÜZELİKTEN KURTULMAK İÇİN DESEN KATIN

Pastelleri tek düzelikten kurtarmak istiyorsanız desenleri tercih edebilirsiniz. Örneğin geometrik ve floral desenler gibi. Temanız romantikse tercihinizi florallerden yana, modern bir temanız var
ise geometrikleri kullanabilirsiniz.

Tchibo.

GELENEKSEL TEMALAR

Klasik bir oturma odanız varsa pastel deneyin. Döşemelerde, duvar ve
zeminlerde pastel kullanmanız mekanın ağır, klasik havasını dağıtmayı başarır.

KOMBİNASYON ÖNERİSİ

Eğer pastel renk temasına biraz daha natürellik eklemek isterseniz açık
renk ahşapları, toprak tonlarının açık değerlerini kullanabilirsiniz.

GLAM-PASTEL

Son dönemlerin en popüler eğilimlerinden biri olan “glam” yani lüks
dokunuşlar diyebileceğimiz stiller pastel ile uyumlu bir birliktelik yaratır. Roze ve gold renkli metal mobilya ve aksesuarlar tüm pastel tonlara son derece şık bir biçimde eşlik edecektir. Ama metaliklerin her daim en iyi eşlikçisi şeftali ve toz pembedir.

PASTELLER GÜÇLÜDÜR!

Genel yanılgının aksine pasteller oldukça güçlü bir etki yaratır. Aydınlık,
elegan mekanlar yaratırlar. Çarpıcılığı siz dilerseniz birkaç kontrast öge ekleyerek daha da pekiştirebilirsiniz.

YOĞUN TEMPOYA SAKİN RENKLER

Zihin ve bedeninizi sakinleştirmek için her daim açık tonlar önerilir. Stresli bir iş hayatınız, evde koşuşturmacanız fazlaysa yatak odasında pastelleri tercih etmeniz gece dinlenme oranınızı artıracaktır.

Lova Yatak.

DAVETKARLIĞI ARTIRIN

Bir mekanın cazibesini artırmak için kırmızının alt değeri olan pembeleri
tercih edebilirsiniz. Pembe sıcak renk kartelasında yer aldığından içinde olduğu mekana doğal bir sıcaklık katar. Benzer şekilde turuncunun alt değeri olan şeftali, güneş sarısının biraz daha açık değerlerini kullanabilirsiniz. Antreyi davetkar kılmak için açık sarı kullanmak gibi…

SOSYAL ETKİLEŞİM İÇİN

Oturma odası ve mutfak gibi alanlarda pastel tonlar kullanmak
istiyorsanız harekete geçiren, sosyal etkileşimi perçinleyen sıcak kartelayı
tercih edebilirsiniz. Sıcak renkler kırmızı ve turuncudur. Bunların beyaza yakın olan değerleri ideal olur. Mavi ve yeşil ise soğuktur. O yüzden mekanlarda biraz daha durgunluk yaratırlar.

Yatak odasında stil seçimi: Pastel odaya tropik dokunuşlar