Evde orman ateşi

Tropik ormanların derin yeşillerinden koyu kahvelere uzanan renk paletiyle evde orman ateşi yakıyoruz!
Koyu yeşiller, kahverenginin tüm tonları, biraz siyah ve biraz da gri. Bu renk kombinasyonunun anımsattığı orman sadece renkleriyle değil malzeme ve dokularıyla da yaşam alanlarına derinlik ve hacim kazandırıyor.

İşe duvardan başlayın
Zemin rengini yeşilin tek bir tonunda belirleyin. Bunu içine bir miktar siyah veya gri katılmış koyu bir tonu ve açık tonlarıyla kullanarak mekanda kontrastlar yaratın. Eğer duvar kağıdı kullanıyorsanız düz yerine bol dokulu olanları tercih edin. Renk geçişlerini duvarların üst ve alt kısmında uygulayın. Modern bir tarzınız varsa bir duvarı kaplayacağınız tropik orman posterleri de alternatif olabilir.
Not:
Orman etkisi çocuk odalarında ilginç ve eğlenceli olabilir. Ağaç, hayvan gibi desenlerde neşeli duvar kağıtları, panolar ve çıkartmalar kullanın.

Perdeler ve tekstiller karışmasın!
Yeşil ve kahverengi kumaşlar mekanı karanlık gösterir, kapatır. Zemini açık renk olan kumaş seçerek daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Üstelik desenler kendini daha çok gösterir. Yine de pencerede fazla desen önermiyoruz. Orman etkisini renkle vermek çok daha akıllıca. Deseni tekstillerde kullanın. Aydınlık bir etki için storları bej ya da açık kahve seçin, daha loş, derin orman etkisi içinse orta koyu ve pastel yeşil kullanın, mümkünse ray yerine rustik perde boruları tercih edin. Desenli perdeler çocuk odaları için idealdir, çok da neşeli dururlar.

Orman tadında mobilyalar
Orman havasını tam anlamıyla yaşatabilmek için masif ahşap tercih edin. Maun, koyu ceviz gibi tonlar yeşil ve kahverengiyle uyumlu durur. Ancak küçük evlerde çam gibi açık tonlara yönelin. Koltukları değiştirmek yerine orman desenli, yeşili, kahve, bej kılıflar diktirebilirsiniz. Böylece sıkıldığınızda değiştirmek çok daha kolay olur. Daha canlı ve hareketli bir atmosfer için ağaç ve yaprak desenlerine hayvan motifleri de ekleyebilirsiniz. Ormanın farklı dokularını vurgulamak için birden fazla ahşap kullanın. Daha doğal bir etki için dekorasyona kütük, odun gibi ham ağaç formlu sehpa, masa ve tabureler ekleyin. Bu etkiyi yansıtırken en zorlanacağınız alan yatak odası. Ancak dikmeli bir yatak ve önünde ağaç kütüğünden bir bank orman havası yaratmanızı kolaylaştırır.

Abartısız aksesuarlar
Geniş yapraklı bitkiler ve ağaçsı çiçekler doğru tercihler. Bunları ahşap, hasır ve bambudan saksılarda sergileyin. Bambu aydınlatmalar, jüt halılar dekorasyonu destekler. Tekstilde ekoseli, bol tüylü örtüler, peluş yastıklar temanın değişmezlerinden. Çocuk odasındaysa stilize orman ve hayvan desenleri neşe katar. Ağaç dallarından ve tahtadan gelişigüzel çakılmış havası veren çerçeveler, irili, ufaklı çakıl taşları, küçük kaya parçaları, tahta hayvan figürleri, tahta kasalar vs… Hepsi vahşi ormanın derinliklerini çağrıştırmak için çok etkili.

Duvarlarda kağıt ve boyayla dozunda uygulanan orman havası soluk mekanları canlandırır, aynı tonlarda tekstillerse bunu pekiştirir.
6325 Balance iç cephe boyası, Jotun.

Fotoğraflar: frenchyfancy.com, yellowtrace.com.au