Evde kış düzeni

Hava buz gibi, evde kışın tadını çıkarıyoruz. Eğer hala yapmadıysanız geç değil; odalarınızda kış düzenine geçmek için planlayın, depolayın, saklayın.

Kış demek biraz da düzen demektir. Kıyafetler kalınlaşır ve her zaman olduğundan daha çok yer kaplar. Evde geçirilen zaman arttığı için yaşam alanlarınızı daha çok kullanır hale gelirsiniz ve dağınıklık da artar. Tüm bunları düzenlemek, depolamak ve dağınıklığa izin vermemek gerekir. Bu nedenle evinizde belirli bir düzen kurarsanız, bu kışı çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.
Plan yapın
Kış düzenine geçmeden önce bir plan yapın. Eğer depolama alanları yaratacaksanız ister komple değişiklik yapın, isterseniz birkaç raf asacak olun depolama ünitelerini bir bütün olarak düşünün. Yeni bir eşya almadan önce odanızın planını çıkartın. Odadaki niş, radyatör, duvar, pencere ve sabit mobilyaların ölçülerini yazın. Kapı ve pencerelerin açıldığı yönü işaretleyin. Süpürgeliklerin çıkıntılarını hesaba katın.
Gömme sistemler
Çatı katı, merdiven boşluğu ya da şekilsiz odalarda gömme sistemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tarz sistemler yerden de kazandıracağından sizin için avantajlıdır. Gömme sistemleri yaptırırken günlük, orta ve uzun vade depolama ihtiyaçlarınızı düşünerek karar verin. İhtiyaçlarımız sürekli değişti için bu önemli bir noktadır. Tam olarak nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve sistemleri uzun yıllar kullanabilmek için buna göre yaptırın. Ayrıca unutmayın bu sistemler gömme olduğu için başka bir yere taşınırsanız yanınızda götüremezsiniz.
Modüler sistemler
Eğer sabit mobilyalar bütçenizi aşıyorsa modüler sistemlere yönelebilirsiniz. Bunlar bireysel parçalardır. Ancak bir araya getirerek bir bütün oluşturabilirsiniz. Ayrıca her türlü eşyayla birlikte rahatlıkla kullanılabilirler. Modüler bir sistemi isterseniz TV ünitesi, isterseniz kitaplık olarak kullanabilirsiniz, hatta ikisini bir arada kullanma şansınız bile var. Ayrıca ihtiyaçlarınız değiştikçe ekstra parçalar da ekleyebilirsiniz.
Yekpare parçalar
Daha ferah bir his vermek için yekpare yani tek parça mobilyaları kullanabilirsiniz. Avantajı, alırken modüler sistemler  gibi her ünitesini tek tek düşünmek zorunda kalmamanız. Ayrıca bu parçaları taşındığınızda rahatlıkla yeni evinize götürebilirsiniz.

İpuçları
• Başlamak, her zaman için en zor olanıdır. Bu nedenle kendinizi motive etmek için küçük işleri önce yapın. Mesela bir rafı düzenleyin ya da çekmecenin içini temizleyin.
• Düzenli olmanın en büyük kurallarından biri, bir şeyi saklayıp bir şeyi atmaktır. Eğer eşyalarınızın biraz daha azalmasını isterseniz bir şeyi saklayıp iki şeyi atın.
• Hızlı bir şekilde temizlik yapmak için küçük bir oyun oynayın. Mutfaktaki zamanlayıcınızı 10 dakikaya ayarlayın ve bakın bakalım 10 dakikada neler başarıyorsunuz?
• Bu arada unutmadan sizin eskiniz bir başkasının yenisi olabilir. Eşyalarınızı buna göre değerlendirebilirsiniz.

Fotoğraflar: İkea, Milano Mobilya, Crate&Barrel, Tepe Home.