Evde düzen

Pazartesiden Cumaya iş ve ev arasında koşturup duruyorsanız, hafta sonunda hem evinizi düzenleyebilir hem de bu esnada kafanızı dağıtabilirsiniz. İşte bu hafta sonu evinizde yapabileceğiniz birkaç iyileştirme projesi…

Dolapları boyayın
Banyo veya mutfak dolaplarınız eskidiyse ya da onlara yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız fazla para harcamadan sadece boya uygulayarak yenileme yapabilirsiniz. Dolapları boyamanın en güzel yanı rahat çalışabilmek için dolap kapaklarını sökülebilmesidir. Çalışma alanınıza bir sehpa yerleştirdikten sonra kapakları üzerinde boyayabilirsiniz. Kapakların üzerindeki eski boyayı zımparayla çıkardıktan sonra basit bir astar ve boya kullanımı ile işinizi tamamlayabilirsiniz. Dolap kapaklarını yerine takmadan önce üzerindeki boyanın kuruduğundan emin olun. Kapaklara yeni kulplar takmak da iyi bir fikir olabilir. 

Bitki kafesleri yapın
Eğer sarmaşıklardan hoşlanıyorsanız veya sebze bahçenizde tırmanıcı bitkiler varsa, bitki kafesi basit ve eğlenceli bir haftasonu projesi olabilir. Çıtalarla A şeklinde bir çerçeve oluşturduktan sonra kalın bir sicimle birbirine bağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız mesafeleri ölçmek için şeritmetre, çıtaları kesmek için el testeresi ve çıtaları toprağa sabitlemek için bir kazma. Bitki kafesini yaptıktan sonra sarmaşığınızı veya tırmanıcı bitkinizi, kafesin dibine dikin. Bitkiniz kafese kendiliğinden tırmanmaya başlayacaktır. 

Dağınıklığı önleyin
Eğer eviniz fazlasıyla dağınıksa haftasonunda dağınıklığı kontrol altına alabilirsiniz. Atacağınız veya bağışlayacağınız eşyalar için çöp torbasına ve saklayacaklarınız için kutulara ihtiyacınız olacak. Her seferinde bir odada çalışın (oda oda ilerleyin), eşyalara hiç acımadan gözden geçirin. Eğer ihtiyacınız olmayan veya istemediğiniz bir eşyaysa en azından bağışlayacağınız eşyaları koyacağınız torbaya atın. Eğer bir süredir kullanmadığınız eşyalar varsa birilerine vermeniz daha iyi olacaktır. Odaları gözden geçirirken o odaya ait olmayan bir eşya varsa kutulara koyun. Daha sonra olması gerektiği yerlerey erleştirebilirsiniz. Tüm evinizde düzen sağlayana kadar bu işe devam edin. 

Depolama çözümleri bulun
Eğer evinizdeki depolama alanlarını ve büfeleri verimli bir şekilde kullanamıyorsanız depolama alanlarınızı arttırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yeni kutular, sepetler ve raflar bu konuda size yardımcı olacak ve evinizi istenmeyen eşyalardan temizleyecektir. Depolama alanlarınızı kontrol ederek istemediğiniz veya ihtiyacınız olmayan eşyaları eleyin. Daha sonra elinizde kalan eşyalara göre ne tür bir depolama alanına ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Yeni depolama gereçleri alarak, evinizi düzenli tutmak konusundaki motivasyonunuzu da yenilemiş olursunuz.
 
Fotoğraflar: BetterHomes&Garden, RedBeacon