Evde doğallık

Geçen ay “kimse rol çalmaya kalkışmasın, evlerde başrol doğal olanın” demiştik. Önerilerimize devam ediyoruz ve doğallığı mekanlarınıza taşımanın farklı yollarını sunuyoruz. Çünkü son yıllarda, doğal kaynaklarımızın azalması ve yerlerine yenilerinin konulamayacağı konusundaki bilincin artmasıyla evlerimize doğal olanı getirmek daha da önemli hale geldi. Eğer siz de doğayı evinize taşımak için ilham verici yollar arıyorsanız aşağıda verdiğimiz önerilere göz atabilirsiniz.

Fon ya da odak noktası olarak ateş tuğlasını kullanmak
Sert ve sağlam bir yapı malzemesi olan tuğla günümüzde, ağırlıklı modern tasarımlarda tüm çekiciliği ile başka materyallerin yerini alıyor. Görüntüsündeki homojenlik, tuğlayı özellikle loft ya da maskülen stildeki daireler için harika bir fon yapıyor ve desen veya renk katılmak istenen herhangi bir oda için çekici kılıyor. Duvarlarınızda kullanacağınız tuğlayı ya odak noktası olarak düşünüp doğal görüntüsünde bırakın ya da boyayarak hoş bir fon ortaya çıkartın.
www.marienichols.co.uk

Huzurlu hissettirecek ürünler seçmek
Yaşayan ve tasarımlara da hayat katan, doğal elementler arasında ahşap, pamuk, deri ve deniz yosunu gibi maddeler de yer alıyor. Kişisel zevkinize uyum sağlayacak materyalleri seçmek onları evinize taşımanın ilk adımıdır. Bir ev sahibi mutfağındaki eskitilmiş doğal taşlı duvarı beğenirken, diğeri oturma odasında siyah Küba maunundan daha sofistike bir havası olan yer döşemelerini tercih edebilir. Kişisel zevkinize hizmet edecek ve mekânlarınıza uyum sağlayacak doğal parçaları seçin.

Evin her odasına doğayı taşımak!
Eve doğayı taşımak elbette yeni bir konsept değil. Ancak bunu evin her odasında uygulamak pekçoğumuz için büyük bir değişiklik. Yatak odanızda yapraklar ve kuşlarla süslü organik yatak çarşafları ve yatak örtüsü kullanırken, ev ofisiniz için fokurdayan bir zen çeşmesi tercih edebilirsiniz. Unutmayın doğa, hayatınızın her detayında kendine yer bulabilir. Etrafınızda sizi duygusal açıdan şarj eden, neşelendiren, rahatlatan ve hafifleten mekânlar yaratın ve iç mekânlarınızda doğanın nasıl rol oynadığını hissedin.
Rasch marka duvar kağıdı, Lazzy Sunday koleksiyonu, Hanna Home.

Masif ahşap mobilyalar el işçiliğini en iyi şekilde sergiler
Mekânlarınıza rustik ve country havası katmak istiyorsanız bir zanaatkâr tarafından yapılmış ahşap mobilyalara, yüzyılın başlangıcındaki ev yaşamının nostaljisini getirmek istiyorsanız antika ahşaptan yatak odasına başvurun. Eğer evinizle modern bir hava uyum sağlıyorsa süslemeden uzak, minimal ölçüde ahşap mobilya kullanarak (örneğin mutfağınızdaki bar taburelerinde ya da yatak odanızdaki şık yatak başlığınızda) sade bir hava yakalayabilirsiniz.

Banyoda doğal materyallere yer vermek
Evde kendinizi rahatlatmayı sevdiğiniz ve yeni gün için yenilenmiş hissettiğiniz yer banyonuzdan başka neresi olabilir? Vücudunuzu su ve sıcakla buluşturmak ruhunuzu ve zihninizi dinginlik ve huzura bırakacaktır. Bu özellikleriyle adeta sizin mabediniz olan banyonuzu doğal materyallerle birleştirmek en iyisidir. Yalın çizgideki, ahşap malzemeli bir banyonun eğer mümkünse tavandan yoksa uygun bir duvarına açılacak geniş pencereden sızan gün ışığıyla buluşması doğal bir ortamda duş alma tecrübesi için ideal bir seçim olabilir.