ev gezmesi ev turu

Ev turu: New York Hamptons’da huzurlu bir evdeyiz

Son güncelleme:

Rotamızı dünyanın en popüler şehirlerinden New York’a çeviriyoruz. Doğu Yakası’nın ve Manhattan’ın ‘sayfiyesi’ Hamptons aslında dünya çapında bir tatil beldesi. Çiftlikler ve çam ormanlarıyla kaplı harika koylara sahip. Hatta Amerika’nın ünlü televizyon yıldızları ve politikacılarının evleri de burada yer alıyor. Çam ormanlarının arasında peyzaj mimarı Joseph Cornetta’nın ev ve bahçesine misafir oluyoruz. Gökyüzüne uzanan ağaçlar arasında yer alan bu müstakil ev ilk bakışta huzur ve dinginlik hissi veriyor.

“İÇ MİMARİ İLE BAHÇE BİRBİRİNİ TAMAMLAMALI”

Öyle ki, bahçenin ortasında sade çizgileriyle dikkat çeken bir yapı… Beyaz çerçeveler, geniş verandası ve pencerelerden içeri baktığımızda karşılaştığımız farklı bitkilerle, iç mekanın bahçenin devamı olduğunu hissediyoruz. Ne de olsa bir peyzaj mimarının evindeyiz. Joseph’e göre iç mimari ile bahçe birbirini tamamlamalı. Bu yüzden yeşil dokuyu evin dört bir yanında kullanmaya özen göstermiş. Açık renk, ahşap ve metal aksesuarları bir arada başarılı bir şekilde yorumlamış. Revize işlerinin zaman aldığını ve evin içine taşındıktan sonra da devam ettiğini belirtiyor.

Salondaki büyük duvar televizyon ünitesi ve kitaplık olarak tasarlanmış. Aynı bölüme şömine de eklenmiş. Renklerin sadeliği huzurlu bir etki yaratmış. Yüksek tavan, koyu renk ahşap yer döşemesi mekanı geniş gösterirken, açık renkli döşeme kullanılan koltuklar bütünlüyor. Bu huzurlu ortamı planlarken simetrinin gücünden de yararlandığını bu sayede planlı bir mekan yarattığını, belirtiyor genç mimar.

Mutfak tezgahında farklı saksılar içinde bitkiler yer alıyor.

Verandaya açılan bölüm sayesinde bahçe çok yakınınızda. Her bir noktada farklı saksılar içinde iç mekan bitkileri görüyoruz. Aşk merdiveni, benjamin, kauçuk, Dracena gibi farklı formlar eve süzülen ışık altında güneşin keyfini çıkarıyor.

İç mekan tasarımında en küçük alan bile akıllı çözümlerle değerlendirilmiş.

DİKKAT ÇEKEN AKSESUARLAR

Evin sahibi Feng Shui felsefesini benimsediğini söylüyor ve bunu hayatının bir parçası haline getirmek istediği için hem ev hem de bahçenin planlamasında bu detaya büyük önem gösterdiğinin altını çiziyor. Evde yer alan aksesuarlarda da bu özellik dikkat çekiyor. Lotus çiçeğini hatırlatan succulent bitkiler, Buda heykelleri ile beraber kullanılmış. Hatta Uzakdoğu’da yer alan tapınaklarda olduğu gibi bu noktada canlı kesme çiçeği asla eksik etmediğini de öğreniyoruz.

Buda’ya olan saygı ve şükranını renkli çiçeklerle sunuyor. Turuncu kala çiçekleri vazo içinde asil görüntüsüyle diğer aksesuarlarla bütünlük sağlıyor. Evin geneline bakınca zaten bu tip aksesuarlar dikkat çekiyor. Gruplar halinde belli noktalarda kompozisyonlar oluşturulmuş. Ve mutlaka çiçeğe veya saksı içinde bitkiye yer verilmiş. Doğayla baş başa kalabileceğiniz huzurlu bir mekan. Biraz ilerinizde okyanus mavisiyle buluşurken burada yemyeşil bir odanın içindeymişsiniz gibi. Pencereden içeri süzülen yeşil etki insanın içini aydınlatıyor sessizlikle buluşunca.

İşi gereği şehirden tüm bağlarını koparamasa bile kısa süreli kaçışlarda bu evin ilaç gibi geldiği bir gerçek. Evi gezmeye devam ediyoruz. Oturma alanı ile aynı katta yer alan mutfağı da planlarken bahçe konumunu dikkate almış Joseph. Mutfakta çok zaman geçirdiğini ve bu sırada da bahçeyi izlerken yeni bahçe planları yaptığını anlatıyor. Siyah tezgah üzerinde yer alan saksı içindeki bitkiler yine göz dolduruyor. Alt katta yer alan yatak odası da çalışma bölümüyle beraber tasarlanmış. Yine burada da evin genelinde olduğu gibi açık renk mobilyalar ve ahşap doku dikkat çekiyor.

Oturma alanının hemen yanında yer alan süs havuzunun çevresi dikkat çekiyor. Bu alan, saksı içinde bitkiler ve heykellerle dekore edilmiş.

FORMLU BİTKİLER ÖN PLANDA

Evin bahçesi, planlama başarısı sayesinde dört bir yanına ulaşabildiğiniz, keyfini çıkardığınız bir alan. Top formlu Ligustrumlar, budanarak yeşil bir duvar haline gelen Leylandilerin hemen önünde yer alıyor. Çam türleri bölgeye özgü olduğu için bahçenin genelinde karşımıza çıkıyor. Doğal peyzajın içinde planlı yerleştirilen diğer bitkilerle yeşilin binbir tonu bahçede sizi karşılıyor.

Feng Shui felsefesini benimseyerek planladığı bu bahçede akan bir su olmazsa olmaz tabii. Havuz bölümünde yer alan su oyunu şelaleden akan su sesini bahçeye taşımış adeta. Havuz bölümünde rahat bir oturma bölümü olması için geniş mobilyalar dikkat çekiyor. Bahçenin keyfi bahçede çıkar hissiyle koltuklara oturuyoruz. Joseph bahçe bitkilerini belirlerken renk ve formlarına dikkat ettiğini söylüyor ve formal bitkileri yuvarlak formlularla birlikte kullanarak yumuşattığı bilgisini bizlere aktarıyor.

Bahçenin merkezine yerleştirdiği çam türü dev bonsainin ev sahibi için önemi büyük. Merkez noktada da kullanması bitkinin değerini daha da arttırıyor. Yer örtücüler, kılıç formlu bitkiler, yuvarlak formlar hepsi aynı bahçede. Yeşilin her tonu var, aralarda da kırmızı renkli bitkiler… Bu görüntü dört mevsim aynı neredeyse. Çünkü bahçe sihirbazı her dem yeşil bitkiler kullanmaya önem göstermiş. Çiçekli bitki nerdeyse yok gibi. Düzenli bakım sayesinde de bahçenin çehresi yıllandıkça güzelleşiyor. Çam ağaçlarına karışan okyanus kokusu sayesinde bahçede geçen saatlerin farkına bile varmıyorsunuz. Zamanı durduran, dinginliğin içinde sakinleştiğiniz bu bahçeden ilham alınacak çok şey var, ne dersiniz?

Bahçede oturma alanı sert zemin üzerinde konumlandırılmış. Rahat ve geniş mobilyalar tercih edilmiş.

Harikalar Diyarı’nda hissettirecek 23 fincan bahçesi

Kış bahçesine hangi bitkiler dikilebilir? İşte renkli kış bahçesi çiçekleri