Ev turu: Eski ile yeniyi buluşturan eklektik stile renkli yorum

Müzeyyen ve Fatih Akar çiftinin Antakya’daki evleri eski-yeni buluşması ve renklerden ilham alarak eklektik bir stile imza atıyor.

Binlerce yıldır medeniyetlerin beşiği olan Antakya’da rengi, deseni bol bir evdeyiz. Akar çiftine ait olan ev bir teras katı. Genç çift yıllarca kiralık bir evde yaşadıkları bu sitede 2020 yılında bu sevimli teras katının sahibi olmuşlar. Eve taşınmadan önce de bir takım değişikliklere imza atmışlar. Bu hikayeyi Müzeyyen Hanım şöyle anlatıyor:

Salonun duvar renkleri ve parkeleri değiştirilmiş. TV arkası taş duvar yapılmış. Avizelerle birlikte prizler de yenilenmiş. Duvara ise çıta uygulaması yapılarak içine makromeler asılmış.

“Önceki hali sıradan 2 yıllık bir daireydi. Bizden önce kullanan olmasaydı belki de tadilat yapmadan oturacaktık. Ama çok hor kullanılmıştı, ben de hayalimdeki gibi bir ev olsun istedim. Hayalim ise, teras katı ya da bahçeli bir evimin olmasıydı. Terasa rengarek çiçekler koyacaktım, ama evimiz aşırı rüzgar aldığından terası camsız kullanmak mümkün değildi. Bir salonum olduğu için oturma odamın Amerikan mutfaklı olmasının daha kullanışlı olacağını düşündüm. Eşimle TV izlerken reklam arasını beklemeden çay-kahve yapabilmek fikri beni cezbetti.”

Mutfağın terasın yanında olması terasın kapatılmasını kolaylaştırmış. Teras PVC ile kapatılıp mutfak duvarı yıkılarak bir bütün hale getirilmiş. Mutfak dolapları tamamen sökülmüş. Asma tavan yapılmış. Terasta bulunan barbekü boyanarak içine birkaç odun yerleştirilip şömine görünümü verilmiş. Yerdeki tüm parkeler daha rustik bir hava vermesi ve doğallığı yansıtması amacıyla koyu ahşap rengi yapılmış. Mutfak tezgahı ise masif ahşap tercih edilmiş. TV arkasındaki duvar doğal taş ile kaplanmış. Evdeki yetersiz ışık sıkıntısı ise spotlar ile giderilmiş. Müzeyyen Hanım dekorasyon stilini şöyle tanımlıyor:

“Aslında farkına varmadan sıradanlıktan uzak bir dekorasyon oldu. Bol renkli ve kalabalık bir dekorasyon… Eskiyle yeniyi bir arada kullandığımız eklektik bir tarzı benimsedik. Çocukken yaşadığım evden dokunuşlarım olsun, o günleri hiç unutmayayım ve o atmosferi yaşayayım istedim. Evimdeki halı desenlerim, kırlentlerim, perdelerim, çiçeklerim… Çocukluğumun tavan pervanesinden bile bulup evimde kullandım. Annemin antika saati, antika mumluğu, antika Murano yeşil cam meyveliği, salon tavanımızı saran sarmaşıklar… Çocukluğumun özlemini gideren modernize edilmiş bir dekorasyon yapmaya çalıştım. Genelde kolay değişebilecek ürünleri desenli ve daha renkli seçtim, değişmesi zor olan ürünlerde ise düz renkleri tercih ettim.”

“Burası bizim için dört tarafı duvardan ibaret bir ev değil, her duvarı emek dolu bir yuva oldu.”
Salondaki mobilyalar ve antredeki kırmızı askılığın tasarımlarını da genç çift yapmış. Uygulamaları ise çiftin kuzenleri Bahattin Bey’in sahibi olduğu Akar Mobilya tarafından yapılmış. Antredeki vestiyeri di yine onlar birlikte tasarlayıp Koçtaş’tan kestirdikleri ahşap tablalarla yapmışlar.
Oturma odasındaki avize, orta sehpa, mumluklar ve sepetler Ikea’dan satın alınmış. Koltuklar, puflar ve sehpalar Müge Hanım tarafından tasarlanıp Akar Mobilya tarafından imal üretilmiş. Oturma odası ve salondaki puzzle tablolar da Müge Hanım’ın el emeği.
“Evimizdeki her detayı eşimle birlikte ilmek ilmek işledik”

Bodrum’da 200 yıllık taş evi gezdik! Artık nesli tükenen evlerden biri…