parizyen cihangir ev turu

Ev turu: Cihangir’de tasarımcı gözüyle dekore edilmiş evdeyiz

Grafik tasarımcı Ravza Kızıltuğ ve eşi karikatürist- illüstratör Cem Kızıltuğ’un Cihangir’deki evlerinde tasarımcı gözüyle dekore etmenin matematiği, özenle bir araya getirilmiş parçalarla tamamlanıyor.

TASARIMCI MATEMATİĞİ

Tasarımın kalbinde yaşayan iki insanın evine konuk oluyoruz; Ravza ve Cem Kızıltuğ… Gün boyu görselliğin peşinde koşan ikili, evlerinde yakalamak istedikleri ahengi de tasarımcı matematiğiyle elde etmiş. “Nasıl ki tasarımlarda ya da illüstrasyonlarda uyumlu renkler doğru sonuçlar veriyorsa, ev içinde de aynı mantıkla ilerlemek bir ahenk oluşturuyor.” diyor Ravza Kızıltuğ. Ravza ve Cem’in evlerine yerleşmeden önceki tadilat süreçleri de oldukça zorlu geçmiş. Yapısı itibariyle bina büyük değişikliklere müsaade etmese de banyo ve mutfağın yıkılıp yeniden yapılması ve diğer odalarda yapılan küçük tadilatlar beklenenden uzun zaman almış.

Ravza ve Cem’in Paris’te bir apartman dairesini anımsatan evlerinde antikacılardan toplanmış pek çok parça var. Çukurcuma Müstamel Eşya Evi’nden alınan yeşil tekli sandalyelere İkea’nın vazgeçilmezi Ektorp kanepe eşlik ediyor. Kırmızı halı Koleksiyon’dan.

“İSTEDİĞİM ELEKTRİK DÜĞMELERİNİ BULAMAYACAĞIM DİYE UYUYAMADIM”

“O kadar yorulacağımı bilsem yine de gözümü kırpmadan aynı yoldan ilerlerdim.” diyor Ravza. “Bir kere her ayrıntıyla kendimiz ilgilendik. İstediğim elektrik düğmelerini bulamayacağım diye geçirdiğim uykusuz geceler oldu, dolap kulpları için daha önce adım atmadığım semtleri arşınladım. Yer çinileri içinse İstanbul’un  neredeyse dışında kalan fabrikalara gittik. Çok yorulduk ama tüm tadilatları iki ay içinde tamamladık.”

Ravza ve Cem taşınmadan önce bazı eşyalarından vazgeçmek zorunda kalmışlar. Bu iş içinde önce tüm mobilyaların teker teker kritiğini yapıp ardından seçtikleri eşyaları çizimlerle yeni metrekareye yerleştirmişler. “Evdeki pek çok şeyi daha küçük boyutlu olanlarıyla değiştirmek durumunda kaldık ama eşimin anneannesinden kalan piyanodan vazgeçemedik. Bu evde geçirdiğimiz dördüncü yılımız ama hala yapmak istediğimiz bir iki değişiklik var.”

Fransız balkonlu evin hem dış hem de iç mekânlarını çok sayıda yeşil bitki süslüyor.
Özgün baskı tablo ve çizim Cem Kızıltuğ’a ait. Mavi porselen vazo Yargıcı. Filli kapı stoperi Nişantaşı Muson’dan Ravza’nın tercihi.

Yemek masası yine Çukurcuma’da bir antikacıdan alınıp beyaza boyatılmış, sandalyeler ve mavi konsol Mudo Concept, tepsi Zara Home, kilim Yargıcı’dan. Yatak odasının bir duvarını Kervan’dan alınmış dolap boydan boya süslüyor. Beyaz örtü Ravza’nın annesinin çeyizinden. Yatak örtüsü Zara Home. Dolap ve tuvalet aynası arasında kalan puf ve siyah sandalye üzerindeki dantel örtü Mudo Concept’ten, puf üzerindeki kutular Paşabahçe’den.

Antik görünümlü, cam kapaklı kitaplık Mudo Concept’ten alınmış. Zenit kamera Cem’in amcasından, Polaroid makine Ravza’nın annesinden hatıra. Kitaplığın altında kalan boşluk Ravza’nın yıllar içinde biriktirdiği dekorasyon dergilerine ev sahipliği yapıyor.

Yatak odasının bir duvarını Kervan’dan alınmış dolap boydan boya süslüyor. Dolabın üzerindeki beyaz örtü Ravza’nın annesinin çeyizinden. Yatak örtüsü Zara Home. Dolap ve tuvalet aynası arasında kalan puf ve siyah sandalye üzerindeki dantel örtü Mudo Concept’ten, puf üzerindeki kutular Paşabahçe’den.

Cem’in anneannesinden hatıra kalan piyano taşınma aşamasında gözden çıkarılamayanlar arasında. Evin ikinci yatak odası piyanonun hizmetine ayrılmış durumda!

Evin banyosu mutfakla birlikte baştan aşağı yıkılan iki odadan birisi. Yuvarlak ayna Çukurcuma’da antikacıdan, vitrifiye ve ıslak zemin seramikleri Vitra’dan.

HAZIRLAYAN GÖKÇE BURDURLU CÖMERT
FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ

Hatıralarla çevrelenmiş, aileden kalan eşyalarla kurulmuş bir evdeyiz