Ev tekstilinde ne var, ne yok?

Heimtextil fuarında 2013’ün öne çıkan eğilimleri gösteriyor ki; klasikten egzotiğe, ekolojikten fütürist stile kadar pek çok trend zemin, döşemelik ve perdelik kumaş ve aksesuarlarda bir araya gelerek çarpıcı mekanlara imza atıyor.

ÇARPICI ETKİ
Biraz oryantal ve etnik; biraz da egzotik… Global etkilerin açıkca hissedildiği tekstillerde renkler ve desenler çok çarpıcı. Elle boyanmış ipek kumaşlar, folklorik desenler ve yılan derisi gibi zevkli ve şık kumaşlar hem Asyalı hem de Afrikalı bir duruş sergiliyor. Tüm bu renkleri hasır, tafta, etamin gibi çok farklı çeşitteki tekstillerde görmek mümkün. Ayrıca halı ve duvar kağıdında da renk ve desen cümbüşünden hiçbir şekilde kaçınılmadığı ve her birinin cesurca kullanıldığını görebilirsiniz.

NATUREL DOKU
Naturel stilden ilham alan “Jeolog” eğilimi doğanın izinde tekstillerle karşımıza çıkıyor. Gökyüzünden yerin derinliklerine kadar doğada gözlemlenen pek çok farklı doku ve rengi hem zemin hem de kumaşlarda görmek mümkün. Ayrıca doğada gördüğümüz asimetrik çizgiler tercih edilen desenlerin en çok öne çıkan özelliği. Bu sebeple leke efekti, yamuk çizgiler, düzensiz şekiller baskı desenlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Ayrıca sezonun öne çıkan stilize desenleri de bire bir izdüşüm yerine daha tasarlanmış ve yeniden yorumlanmış şekilleriyle karşımıza çıkarıyor. Yeşil ve kahve tonları Jeolog’da sık kullanılan renk kartelası. 

 ~
İLHAM TARİHTEN…
Tarihsel sanat değeri taşıyan ve ince el işçiliğiyle yapılan tekstillerin hayat bulduğu “Tarihçi” konsept 16. ve 17. yüzyıldan ilham alıyor. Klasik tarzın bir kez daha yorumlandığı bu stilde ihtişamlı aksesuarlar, lüks ve göz alıcı detaylar aristokrat bir dinamizm sergiliyor. Tarihçi stilde kalite ve objelerin orijinalliği ön plana çıkıyor. Farklı katmanları varmış gibi gözüken dokulu tekstiller, net çizgileri olan kumaşlar ve sanatsal işlemeler iç mekanlara zarafet katıyor. Dantelden lazer kesimlere farklı teknik ve materyaller hem tarihsel hem de geleceğe yönelik el işleri bu eğilimde son derece belirleyici.

SIRADIŞI TEKNOLOJİ

Futürist stilin yansımalarını gördüğümüz “Mucit” minimal çizgiler, teknolojik kumaşlar ve sıradışı yüzeyleri ev tekstillerine taşıyor. Tasarıma önem veren ve keşfetme ruhu taşıyan bir mucit gibi, bu eğilimde şaşırtan desen ve baskılar var. Köpüklü tekstiller mekan havadar bir derinlik katarken iç mekanlara neredeyse yeni bir görünüm kazandırıyor. Teknik tüller, nanoteknolojik kumaşlar, renk değiştiren filmler ve lateks en çok karşımıza çıkan malzemelerden.