Ev size ne ifade eder?

Yaz mevsimi ile birlikte evlerimizin de en az ruh halimiz kadar değişmeye başladığı bu günlerde 6 farklı isme “ev” kavramının onlar için ne ifade ettiğini ve nasıl bir yaz evi hayal ettiklerini sorduk. 6 farklı yaz evine yelken açtık.

Metal dolaplı açık mutfak,
İtaldeko.

EVİM ‘MABEDİM’
Evimi birilerini ağırlamaktan öte, kendim ve benimle vakit geçirmek isteyenler için tasarlanmış bir mekan olarak  tarif edebiliriz. Her taraf kitaplarımla dolu. Renk, doku ve formları sentezlemeyi seviyorum. Bitkilerim ve çiçeklerim evimin vazgeçilmez aksesuarları. Sürekli yanan mumlar ise evde yaşadığım her dakikayı bir rituele çevirir adeta.  Güzel kokular ise vazgeçilmezim. Olmazsa olmazlar arasında güzel bir müzik sistemi ve teknolojik konfor baş  köşede. Evde aynı zamanda çalıştığım için çalışma odamda çok fazla zaman geçirdiğimi itiraf etmeliyim. Ayna ise evimin her köşesinde korkmadan kullandığım en büyük yansıtıcı.
ECE ŞİRİN Bee Goddess’ın kurucusu

HAYALLERİMDEKİ YAZ EVİ
“Yaz evi serin olmalı! Muhtemelen zemin katta, yalın ayakla dolaşılan, taş zeminden çimlere uzanan ve geniş  verandasında keyifli bir gölgeliği olan bir ev var hayalimde. Mutlaka bir renk olacaksa tercihim her zaman için  yumuşak ve pastel tonlardan yana. Mutfağı mutlaka açık olmalı ve hatta ‘anneannemin mutfağı’ gibi son derece  doğal malzemelerden oluşmalı. Lavabo doğal bir kütüğün üzerinde, ocaklar mutfağın ortasında, fırın ise ocakların  altında konumlanmalı.
ARDA TÜRKMEN Leblon ve Forneria’nın sahibi

SICAK MEVSİME DÖNÜK DETAYLAR
“Yazlık evlerde ahşap mobilya kullanımını çok seviyorum. Özellikle açık renklerde ahşap kullanımını yaşadığım her  alanda sıklıkla tercih ediyorum. Doku olarak ise keten ve vual gibi seçeneklerde vizon ve taş gibi tonlarla kombinlenmiş ev tekstilini çok uyumlu buluyorum. Aksesuar olarak lacivert ve mavi tonlarındaki aksesuarları natürel tonlardaki evlere çok yakıştırıyorum.
GAMZE SARAÇOĞLU Modacı~
RENK KULLANIMINDAN KORKMAYIN
Kum renkleri her yıl olduğu gibi bu sezon da şımarık renklerle yazı hareketlendirirken dev meyve çanakları,  natürel aksesuarlar ve demir detaylar yaz dekorasyonuna sıra dışı bir heyecan katıyor. Yeşile çalan mavi tonları ise duvar fonunda kullanılmak üzere bu seneki favori renk tonum. Bu çarpıcı renge eşlik eden beyaz aksesuarlar,  bol miktarda mum ve bahçe hissinden kopmayan yalın buketler ise benim yaz evimin vazgeçilmezlerinden.
KEREM KÜÇÜKGÜREL Tasarımcı

BALİ ESİNTİSİ
Yaz dekorasyonunda bana kullanmaktan dolayı son derece büyük bir keyif veren objeler ise bu yıl da evimdeki  yerlerini alıyorlar. Küçük bahçe havuzları, komformist bir bakış açısı sunan hamaklar, yaz serinliğinde uçuşan  keten cibinlikler, yine mevsimin öne çıkan dokuları arasında yer alan keten perdeler ve Bali stilini yansıtan  birbirinden neşeli şemsiyeler bu yıl ki ev dekorasyonunun şekillenmesinde başrol oynayan detaylar arasında yer alıyor.
MÜGE KRESPİ Tekstil tasarımcısı/MKHC

YENİ MEVSİMİN İZLERİ
Yaz gelirken benim için de bahçeye ve terasa açılma zamanı başlıyor. Daha uzun, daha güneşli, daha sıcak günler  ile gerek evin içinde gerekse bahçede kullandığımız aksesuarlar da değişmeye başlıyor. Tepsiler, tabaklar ve sunum malzemelerinde tercihim genellikle hasır, bambu ve zeytin ağacı. Lavanta, bahçe gülü, ortanca ve begonvil  gibi yaz çiçekleri, değişik teneke kutulara ve kavanozlara ektiğimiz taze fesleğen, biberiye, kekik ise her yaz sezonu  sehpa, tepsi, tezgah ve masa üstlerindeki yerlerini alıyorlar. Hava kararırken ise ufak bahçe fenerleri, farklı mumluklar, loş ışık veren lambalar, bitkilerin ve ağaçların arasına yerleştirdiğimiz gizli ışıklar canlanmaya başlıyor.
ELİF EDES TAPAN Yazar & Yemek stilisti