ev ekonomisi
ev ekonomisi

Ev ekonomisine nasıl katkıda bulunursunuz? İşte adım adım yapılabilecekler

Her gün hesap makinesi elinizde, saatlerinizi harcamaktan yorulduysanız, ay sonunu getirmekte zorlanıyor ve bir türlü birikim yapamıyorsanız daha planlı ve en önemlisi huzurlu bir yaşam için ev ekonomisiyle tanışma vaktiniz gelmiş demektir.

Siz de tasarruf yöntemlerini uygulayarak ev ekonomisi yapmak istiyorsanız mapfre.com’un ev ekonomisi ipuçlarını görmelisiniz. Bu ipuçlarını uyguladığınızda hayatınız olumlu olarak değişecek.

AİLENİZ İLE TUTUMLU OLMANIN YOLLARINI ARAYIN

Bütçe planlaması doğru yapılmadığında oluşacak maddi sıkıntılar, sizi ve ailenizi manevi olarak da etkileyebilir ve evdeki huzurunuz kaçabilir. Ailenin tüm bireylerinin dâhil olduğu bir toplantı organize ederek, ev ekonomisi ve tutumlu olmanın yolları üzerine konuşup sorular sorarak beyin fırtınası yapabilir, beraberce bir yol haritası çizebilirsiniz. Çocuğunuz varsa, küçük yaşlardan itibaren onun da tasarruf ve yatırım gibi kavramlarla tanışmasını sağlamalısınız.

FATURALARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Evinizde tasarruf yapmak istiyorsanız ilk olarak faturaları gözden geçirmeniz gerekir. Çünkü bildiğiniz gibi, enerji tüketimi artıkça gelen faturalar da o kadar yükselir. Peki, hangi evde tasarruf fikirleri bu konuda size yardımcı olabilir? Başlıca tasarruf ipuçlarını paylaşalım.

  • Odalarınızı güneş ışığından maksimum yararlanabileceğiniz şekilde dekore etmeniz daha az elektrik ve kış aylarında daha az yakıt tüketmeniz konusunda size yardımcı olabilir.
  • İhtiyacınız olmadığı halde yanan lambalar ve açık olan musluklar gereksiz enerji tüketimi anlamına gelir. Bu nedenle lambaları ve muslukları hiçbir zaman gereksiz açık bırakmamalısınız.
  • Tasarruflu ampuller, elektrik faturanızın az gelmesi konusunda en büyük yardımcılarınızdandır.
  • Elektrikli aletleri kullanmadığınız zaman, fişlerini prizden çekmelisiniz. Aksi takdirde ürünler az da olsa elektrik tüketmeye devam eder.
  • Enerji sınıfı yüksek olan beyaz eşya ve ev aletlerini tercih ederek daha az enerji tüketebilir ve tasarruf edebilirsiniz.
  • Bulaşıklarınızı, çamaşırlarınızı makinede, tam kapasite ile ekonomik programlarda yıkamak hem elektrik hem su tasarrufu sağlar.
  • Kombi, petek ya da klima bakımını düzenli yaptırmak boşa enerji tüketmenizi önler.

BOZULAN EŞYANIZI MUTLAKA TAMİR ETTİRİN

Daha fazla enerji tüketimine neden olduğu bilinen bozuk ev aletleri aynı zamanda, evinizin elektrik tesisatında ya da bina genelinde büyük çaplı sorunlar da yaratabilir. Bu sebeple tamir edilmesi gereken aletleriniz varsa vakit kaybetmeden ürünlerinizi tamirciye götürmeli ve güvenliğinizi sağlamalısınız.

GARANTİ KAPSAMINDAKİ ÜRÜNLERİ SEÇİN

Evinizde kullandığınız mutfak aletleri ya da diğer elektrikli cihazlar herhangi bir nedenden ötürü kısa sürede bozulabilir. Servise ya da tamirciye başvurarak cihazların onarımını sağlayabilirsiniz veya onarımı zor bir durumla karşı karşıyaysanız yenisini almanız gerekebilir. Fakat bu ürün, garanti kapsamında bir ürün ise cebinizden para çıkmadan onarım ya da cihazın değişimini talep edebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ KONUSUNU CİDDİYE ALIN

Herkes gibi zaman zaman evinizdeki koltuk, sandalye ve masa gibi sıklıkla kullandığınız mobilyalardan sıkılabilirsiniz. Yalnızca gözleriniz farklılık aradığı için yepyeni koltuk takımını radikal bir kararla değiştirenlerden olmak istemiyorsanız, diğer bir deyişle tasarruflu bir yaşam sürmek istiyorsanız ufak dokunuşlarla eşyalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin yapışkanlı folyolar ya da mobilya boyaları, mobilya yenileme kendin yap uygulamaları konusunda size yardımcı olabilir.

Evdeki giderlerinizi kontrol altına almak istiyorsanız bu, yiyecek konusunu da bir düzene oturtmanız gerektiği anlamına gelir. Bu yeni düzene mutfak alışverişinizle işe adım atmak ise en doğrusu. Her şeyden önce, alışverişe çıkmadan ne alıp almayacağınızı listelemelisiniz. Ayrıca liste dışı bir masraf yapmamak için de yanınıza ihtiyacınız olan ürünleri satın alacak kadar para alabilirsiniz.

Evde yemek hazırlarken malzemeleri ziyan etmek farkında olmadan birçok kişinin yaptığı büyük hatalardan biridir. Pazardan ya da marketten aldığınız meyve ve sebzeleri, tarihi geçmeden tüketecek miktarda almalısınız.

Kampanyalı ürünleri öğrenmek, uygun fiyatlı ve kolay bozulmayan ürünleri toplu şekilde satın almak, parça parça alışveriş yapmaktan çok daha uygun maliyetli olacaktır. Eğer yoğun bir çalışma hayatınız varsa evde yemek pişirmeye üşenebilir ve dışarıdan yeme eğiliminde bulunabilirsiniz. Bunu önlemek adına hafta sonları birden fazla çeşit yemek yapıp hafta içi bu yemekleri tüketebilirsiniz.

Dışarıdan aldığınız hazır ürünlerle yemek yapmaktansa evde hazırladığınız konserve ürünler, salata malzemeleri ve zeytinyağlılar da hafta içi yemek yapma konusunda sağlıklı kurtarıcılar olabilir.

Ayrıca herhangi bir özel gün ya da ziyaret için dışarıdan kurabiye, pasta ve kek gibi unlu gıdalar almak yerine kendi küçük ikramlarınızı evde hazırlayabilirsiniz. Emin olun ki bu; tasarrufu, sağlığı beraberinde getirmesinin yanı sıra karşınızdaki insanın kendini daha özel hissetmesini sağlar.

KREDİ KARTLARINI DİKKATLİ KULLANIN

İnternet bankacılığı sistemi, hem paranızdan hem de vaktinizden büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Eğer faturalarınızı ödemeyi unutuyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek ekstra faiz ödeme masrafından kaçınabilirsiniz.

Elinizde somut bir para olmadığı için kredi kartını kullanırken ne kadar harcadığınızı fark etmeyebilirsiniz. Bu nedenle harcamalarınızda genellikle nakit kullanabilir, kredi kartı ile de taksitli alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Evde tasarruf var!