meksika-stili-dekorasyon

Ev dekorasyonunda renkli Meksika stili nasıl hazırlanır? Stil ipuçları

Ev dekorasyonunda renkli Meksika stili nasıl hazırlanır? Tropik iklimlerin baş döndüren ışıltılı ve renkli yaşam stili, bu kez evlere ilham oluyor. Meksika’nın çağlar öncesine dayanan kültürlerinin izlerini taşıyan desenleri, renklerle buluşup yaşam alanlarına neşe katıyor.

STİL ŞİFRELERİ

decorhomedesigning.com
  • İri çiçek desenleri
  • Kontrast tonlar
  • Parlak, yakıcı renkler
  • Zikzak başta olmak üzere geometrik desenler
  • Kolonyal detaylar
  • Bol aksesuar kullanımı
  • Cömert duvar ve tekstil renkleri

RENKLİ MEKSİKA STİLİ NEDİR?

Körpeçe, shopier.com/Lauthentique

Okyanusun kenarında ve sıcak iklim kuşağında yer alan Meksika, bu etkilerle yaşam alanlarına yaz tazeliğini katan bir dekorasyon stiline de ilham oluyor. Coastal’ı, tropik ile birleştiren stil, bu kez karşımıza en renkli haliyle çıkıyor. Renkli hasır şapkaların, dev kaktüslerin diyarı bakın dekorasyonda nasıl harikalar yaratıyor!

Maya ve Aztekler’den bu yana pek çok farklı ögeyi barındıran çok derin bir kültür olduğu için, renkli bir yaşamı içine dahil eden bir stil. İlk Meksika yerlileri Aztek ve Mayalı kabileler olsa da İspanya’dan göç aldığı için, stil Akdeniz etkilerini de taşıyor. Dolayısıyla Meksika stili için pek çok farklı kültürden izler taşıyan bir deko stil dersek pek de yanılmayız.

Geometrik desenlerin iri güllerle harmanlandığı renkli Meksika etkisi, sizde her an bir yerlerden Frida Kahlo çıkacakmış gibi bir his uyandırabilir. Zira o, bu stil ile adeta özdeşleşmiş, ikonik bir figür diyebiliriz. Stili yaratmanın en önemli kurallarından biri de sıcak tonlardaki renkleri bir arada kullanıyor olmanız. Üstelik bu renkleri hem zemin hem de duvarlarda devam ettiriyor olmanız da gerekiyor. Yani aslında duvara uygulayacağınız fuşya bir renk başlamak için en ideal tuval olabilir. Bu kadar cesur olamıyorsanız duvar ve zeminde beyaz renkleri tercih edip mobilya, tekstil ve aksesuar gibi detaylarda parlak tonlar tercih ederek de harika bir final yapabilirsiniz.

Vahşi Batı stili nedir? İşte eviniz için bu stilin kuralları