Ev alıyorsunuz, doğru yatırım mı?

Yeni bir ev almayı düşünüyorsanız ve “Şehrin göbeğinde ya da yeni gelişen bir bölgede mi? Peki 5 yıl sonra ne olur?” gibi soruların içinden bir türlü çıkamıyorsanız gayrimenkul konusundaki ipuçlarını okuyun.

1. Gelişen bölgeler

Yerleşimin seyrek olduğu alanlar, daha çok fabrika ve ticari alanlarla örülü olan bölgeler en çok gelişme kaydeden bölgeler arasında sayılabilir. Bu tarz yerleşkelerde konut yatırımı giderek ivmelendiği  için emlak fiyatları da artış gösteriyor. Ev satın alırken bölgenin gelişim durumunu iyi analizlemeniz gerekir.

2. Büyüme
İş durumu eve olan talebi en çok artıran etmenlerden biri. Bu sebeple yeni bir fabrika ya da iş yatırımı olacak olan bölgeleri önceden bilmeniz halinde emlak ile ilgili akıllıca hareket edebilirsiniz. Sanayinin gelişmeye açık olduğu bölgelere yatırım yapılabilir.

3. Ulaşım

Satın alınan evin ana arterlere olan konumu, ulaşım ağlarına erişimi, metro-otobüs gibi toplu taşıma araçlarına olan yakınlığı bir evin değerini en çok etkileyen etmenlerden. Bu sebeple yer üstü ya da yer altı ulaşım ağları kurulmadan önce yapacağınız emlak yatırımları da zamanla size kazanç sağlayabilir.

4. Süpermarket ve restoranlar

Yapı market, süpermarket gibi zincir mağazalar ya da restoranlara olan konum da bir evin değerini değiştiren etmenlerden biri. Eğer bu etmenlerle ilgili yapılacak yatırımları önceden haber alabilirseniz ya da satın almak istediğiniz ev halihazırda yapılmakta olan bir market projesine yakınsa bu size bölgenin gelişmeye açık olduğu ile ilgili bir ipucu verebilir.

5. Okullar
Çocukların okula yakın olması çoğu kez sizin işinize ne kadar uzak olduğunuzdan çok daha büyük bir öncelik taşır. Konut konusunda belirleyici unsurlardan biri de evin okul ya da üniversite gibi eğitim yapılarına olan konumu. Çünkü çoğu kez okullara yakın olan evlere talep azalma eğilimi göstermiyor.

Hangi daireler en çok kazandırdı?

Reidin ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Ekim ayı raporuna göre yeni konut fiyatlarında, ekim ayında bir önceki aya göre % 0,73, geçen yılın aynı dönemine göre ise % 7,72 artış meydana geldi. “Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi”nde 7 metropolde bir önceki aya göre % 2,78 oranında; 30 büyükşehrin tamamında ise bir önceki aya göre % 2,42, geçen yılın aynı dönemine göre ise % 14,50 oranında artış gerçekleşti. Buna göre Antalya, metrekare başına % 3 değer artışıyla Ekim 2015’te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir. Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde % 1,37, 2+1 dairelerde % 0,77 ve 4+1 dairelerde % 0,88 oranında artış gösterirken, 3+1 dairelerde ise % 0,24 oranında azaldı. Ekim ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 m2 konutlarda % 0,82; 76-100 m2 konutlarda % 0,44; 101-125 m2 konutlarda % 0,82 ve 151 m2 ile daha büyük alana sahip konutlarda % 0,61 oranında artarken, 126-150 m2 konutlarda % 0,55 oranında azaldı.

Buradan takip edin

Emlak ile ilgili gelişmeleri bu sitelerden online olarak da takip edebilirsiniz:
hurriyetemlak.com
yeniprojeler.com
sonkonutlar.com
guncelprojebilgileri.com
emlakkulisi.com
konuthaberleri.com