Ev alışkanlıkları

Evde sıklıkla tekrar ettiğiniz rutinleri keşfedin ve kendiniz için bir program çıkarın.

EVİNİZİN ÖNÜNDE ARABANIZI KİTLER MİSİNİZ?
UZMANLARA GÖRE çevrenin güvenli olduğunu düşünseniz de uzaklaştığınız anda arabanızı kilitlemelisiniz. Ancak unutmayın, araba kilitli olsa da sonuçta bir banka kasası değil ve arabada bıraktığınız, sizin için çok değerli olmayan şeyler –bozukluklar, kuru temizlemeye gidecek eşyalar bile- hırsızlar için cezbedici olabilir.

KAPI ÖNÜNE ANAHTAR SAKLAR MISINIZ?
UZMANLARA GÖRE anahtar saklama rutinleri içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan “saksı içi” ve “paspas altı” gibi fikirler, hırsızların ilk baktıkları yerler arasında. Anahtarları evin dışında bir yere saklamak yerine güvendiğiniz komşunuza bir anahtar takımı bırakabilir ya da bu konuda en yeni teknolojileri takip ederek şifrenizle girebileceğiniz dijital kapı kilidi sistemlerini tercih edebilirsiniz.

ÇARŞAFLARINIZI NE SIKLIKLA YIKIYORSUNUZ?
İki haftada bir – Haftada bir – Haftada iki – Ayda bir

Eğer çarşaflarınızı sadece ayda iki defa yıkıyorsanız, yatağınız hayal ettiğiniz kadar harika bir sığınak olmayabilir. Uzmanlara göre örtülerin altında uyurken salyadan tere kadar her şey çarşaflara geçebilir. Çarşaflarınızı en az haftada bir yıkamak ve sıcak havayla kurutmak gerekli hijyeni sağlayacaktır.

YATAK ODANIZIN KAPISI AÇIK MI UYURSUNUZ YOKSA KAPALI MI?
UZMANLARA GÖRE ev sahiplerinin çoğu yatak odasının kapısı açık olarak uyumayı severler. Diğer odalarda neler olup  bittiğini, çocukların ve evcil hayvanların nerelerde dolaştıklarını duymayı isterler. Fakat güvenlik açısından bakarsak, açık bir kapı sıkıntı çıkarabilir. Yangından korunma kurallarına göre kapalı bir kapı, ateş ve dumana karşı en iyi savunmalardan biridir ve alevlerin ilerlemesini yavaşlatabilir. Siz ya da çocuklarınız, açık kapıyla uyuyorsanız en azından her yatak odasında ve uyuma alanlarının dışında mutlaka duman detektörleri bulunmasına özen gösterin.

KLİMANİZİ KAÇ DERECEYE AYARLIYORSUNUZ?
20,5 -22°C
23-24,5°C
18-20°C
24,5°C üstü veya
18,5°C altı

UZMANLARA GÖRE düşük sıcaklıklar bütçenizi yorabilir. Termostatta yükselteceğiniz her derece için, klima  maliyetlerinizde % 3 ila% 5 arası tasarruf edebilirsiniz. Konunun uzmanları, evin sıcaklığını 22 ve 25,5°C arasında  tutmanız ve hava dolaşımını sağlamak için klimadan daha az enerji gerektiren bir fan kullanmanızı öneriyor.

ALIŞVERİŞ FİŞLERİNİ SAKLAR MISINIZ?
UZMANLARA GÖRE alışveriş fişlerini bir an önce atmak çok cazip gelse de, çoğunlukla kısa süreli, nadiren de yıllarca saklamanız gerekebilir. Eğer ürünü iade etmek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız veya kredi kartı ekstrenizi kontrol etmek istiyorsanız fişlerinizi kısa süreli olarak saklayın. Sigorta tazminat talebi veya garanti belgesi ihtiyacınız olması ihtimaline karşı mobilyalar, cihazlar ve garanti belgesi olan elektronik aletler gibi pahalı harcamalarınızın fişlerini, o eşyaya sahip olduğunuz sürece saklayın.

CEP TELEFONU UYURKEN BAŞ UCUNUZDA MI?
UZMANLARA GÖRE uykudan hemen önce veya gecenin bir yarısı uyanıp telefonunuzu kullanarak kendinizi, vücudun uyuma-uyanma döngüsüne müdahale eden telefonunuzun mavi ışığına maruz bırakırsınız. Bu tip yapay aydınlatmaya maruz kalan kişilerde daha az uyku süresi ve uykuya dalmakta zorlanma görülebiliyor. Yatmadan önce telefona bakmaktan kaçının, telefonu odanın diğer ucunda bırakın, e-posta ve mesaj bildirimlerini de sessize alın.