Etiler’de şık bir ev: Küçük eve efektif çözümler

Son güncelleme:

Eda-Emre Akçakaya çiftinin Etilerdeki apartman dairesine konuk olduk. Eda-Emre Akçakaya, sekiz aylık kızları Yasmin ile birlikte yaşadıkları apartman katını, her metrekaresinden maksimum verimi sağlayacak bir planlamayla dekore etmişler.

ETİLER’DE 3+1 DAİRE

Etiler’de 3 oda bir salondan oluşan kompakt bir evdeyiz. Beauty-edit.com sitesinin kurucu ortağı Eda Hanım ve yüksek mimar eşi Emre Bey, bu daireyi güvenlikli ve bahçeli bir sitede olduğu için tercih etmişler.

Eda Hanım bu kompakt evi nasıl planladıklarının hikayesini şöyle anlatıyor: “Her metrekareden maksimum yararlanmaya çalıştık. Giyinme odasında iki dolap kullandık. Yatak odasına dolap koyarak alanı küçültmek istemedik. Burada büyük bir şifoniyerle bolca çekmeceden yararlandık. Salonumuzda ise ferah bir alan oluşturmak için hem girişinde, hem de şömine üzerinde ayna tercih ettik. Mobilyaların ortamı çok karıştırmaması adına daha alçak formlarda parçalar seçtik. TV sehpası, yan sehpalar ve konsol standart ölçülerden biraz daha alçak yapıldı. Salondaki kitaplığı da oldukça ince bir formda seçerek alanla bütünleşmesini sağladık. Küçük evde az eşya kullanmak yerine mobilya, obje ve bitkilerle kalabalık, sıcak ve yaşayan bir mekan yaratmaya çalıştık.”

MODERN BİR TARZ

Ev sahipleri tek tip bir mekan yaratmaktansa aynı aileden fakat farklı tonların barındığı, aynı alanda hem ahşap, hem mermer, hem bronz gibi materyallerin buluştuğu modern bir tarz yaratmak istemişler. Orta sehpa ve aydınlatmalar, Emre Bey’in tasarımı.

Koltuklar Maxalto. Yastıklar, Yastık by Rıfat Özbek ve Kapalıçarşı. Ayna, Zara Home.

Eve taşındıklarında sahipleri sadece duvar rengini değiştirip bazı yüzeylerde duvar kağıdı kullanarak istedikleri ışığı yakalamışlar. Alanı daha ferah göstermek için odada iki büyük ayna kullanılmış.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfakta mümkün olduğunca az ve öz eşya kullanılmış. Ev sahibi mutfakta masa üzerinde kullandığı cam aksesuarlar dışında ortalıkta çok fazla eşya olmamasına özen gösteriyormuş.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasındaki mobilyalar özel olarak yaptırılmış. Alan küçük olduğu için burada dolap yerine büyük bir şifoniyere yer verilmiş.

BRONZ KİTAPLIK

Bronz kitaplık alana özel yapılmış. Kitap, fotoğraf ve sevdikleri objelerin yer aldığı bu kitaplığı yaşam tarzlarının bir özeti olarak adlandırıyor çift.

YEMEK ALANI

Yemek alanındaki Portoro Argento mermer masa özel yapım. Evin tüm duvarları, gri ile bejin karışımı “greige” renginde. Mobilyalar ise gri ve siyah ağırlıklı. Birbirinden bağımsız bu renkler kendi içinde bir uyum yakalayarak sıcak bir görüntü yaratmış.

BEBEK ODASI DEKORASYONU

Bebek odasındaki da evin genel rengi griye yer verilmiş. Klasik bebek odası dışında bir tarzı olmasını istedikleri için gri yatak ve dolap yaptırmışlar. Şifoniyer ise pembe renkte seçilmiş. Mobilyalar Mika Dekor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

Halkalı’da 70 metrekarelik 1+1 evde akılcı ve şık çözümler