Eskiler ve yeniler

Vintage, bit pazarı, hatta bazen bohem, kısaca çıkış noktasında eskiler ile yenileri buluşturmak olan stiller, içinde bolca yaşanmışlık olan mekanlar yaratıyor.

Modada olduğu gibi dekorasyonuda ele geçiren eski yüzlü ama modern stiller kendi içinde yoğun kontrastlar yaratırken yaşam alanlarına farklı bir dimanizm getiriyor. Peki eski şeylerle yenileri buluştururken nasıl bir kurgu yapacağız? Bu soruyu duyar gibiyiz. Cevap çok kısa aslında; küçük ipuçlarına ve detaylara dikkat ederek karmakarışık olmadan da nostaljik bit pazarı stilini uygulayabilirsiniz.

decoist.com

Doğru kullanın, doğru harmanlayın
Tamamen eskiyle döşenmiş, 1930’lar stilini yansıtan bir ev adeta bir müze havasında olabilir ve bu da bir zaman sonra sıkıcı gelebilir. Bunu önlemek için kişisel tercihlerinizi de işin içine katarak eskiyle yeniyi aynı potada eritmek en doğrusu. Mesela:

• Düz lake kapaklı, metal detayların hakim olduğu modern bir mutfağınız varsa 1950’leri çağrıştıran formika tablalı bir mutfak masası ve etrafına bol renkli metal ayaklı sandalyeler yerleştirerek bit pazarı havasını yakalayabilirsiniz.
• İskandinav stili beyaz ve yalın bir antrede yine 1970’lerin tarzında renkli toplardan metal askılıklar kullanarak nostalji yapabilirsiniz.
• Kimi zaman beğeneceğiniz eski objeler bulmakta zorlanıyorsanız eski görünümünde yeni aksesuarlar da satın alabilirsiniz. Örneğin Royal Porcelain, Mckenzie Child gibi eski desenleri ve formları yeni yorumlarla sunan markalarda benzer seçenekler bulabilirsiniz.
• Emaye, muşamba, ferforje ve formika gibi malzeme seçimleri de yaşam alanlarında eski havası yaratır. Bu tarz ürünleri halen mahalle eskicilerinde de kolayca bulabilirsiniz.
• İlle de çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hemen herkesin evinde aileden kalma porselen fincanlar, Murano vazolar ya da el işi tekstiller vardır. Bunları gün yüzüne çıkararak evinizde yer açın. Örneğin Murano cam bir vazo düz hatlı modern ahşap bir konsolda çok şık durur, hareket kazandırır.
• Formuyla oldukça kalsik sayılan bambu bahçe koltuğunu modern yastıklarla kombinleyebilirsiniz.
• Varaklı ve oymalı klasik bir lambader deri bir koltuğun yanında oldukça çarpıcı bir etki yaratır.