Eski sandalye sallanır oldu!

0

Sallanan sandalye keyfi yapmak istiyorsanız metal ayaklı eski sandalyenizi bu amaçla dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Biz denedik, çok da güzel oldu.

Malzemeler:
Şeritmetre • Matkap • Tornavida • Lehim veya Kaynak Aleti • 2 adet 80 cm uzunluğunda 4 cm kalınlığında ahşap ayak • 4 adet 10’luk somun • 4 adet 10’luk 5 cm uzunluğunda vida • 1 adet anti pas

Yapılışı:

Evinizde bulunan ve gözden çıkarmayı düşündüğünüz sandalyenizi evinizin en gözde sandalyesi haline getirmek için kolları sıvayın. Bu iş için öncelikle marangozunuzdan 80 cm uzunluğunda 4 cm kalınlığında eğimli ahşap 2 parça kestirmeniz gerekiyor. Sandalyenizin uzun ömürlü ve ahşabın zamanla gevrememesi için gürgen ağacını tercih etmenizi öneririz.

Sandalyenin hazırlanışı

Sandalye ayaklarına ahşap parçaları monte etmeniz için her dört ayağa da somunları kaynatmanız gerekiyor. Bu kaynağı yaparken tüm somunların birbirlerine paralel olması çok önemli. Aksi takdirde vidalarınız somunlara oturmayacaktır. Bu işlem sonunda paslı sandalye bacaklarını anti pas spreyi ile temizleyin. Anti pas kullanmak istemezseniz metalik boya ile de boyayabilirsiniz.

Ayakların monte edilmesi

Marangozda hazırlattığınız 80 cm uzunluğundaki ayaklara matkap ile delik açmanız gerekiyor. Öncelikle sandalyenin ön ve arka ayaklarında bulunan somunların mesafesini ölçün. Daha sonra ahşap parçanın merkezinden itibaren bu ölçüyü işaretleyin. Böylece sandalyenin merkezini yakalamış olursunuz ve dengede oturabilirsiniz.İşaretlediğiniz yerlerden ahşap ucu seçtiğiniz matkabınızla parçaya delik açın. 5cm’lik vidalarınızı bu deliklerden geçirip sandalyenin ayağına vidalayın.Artık sallanır sandalyeniz hazır. İyi dinlenmeler.

HAZIRLAYAN SERTAN OZANT / www.petitsomething.com

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.