Eski ile yeniyi doğal dokularla birleştiren ev

Salonun bir köşesinde yer alan bu tekli koltuk yine bir eskiciden satın alınmış. Koltuk, Gülen Turan tarafından yenilenerek son halini almış. Salonun bir çok köşesinde antikacılardan toplanan minik objeler yer alıyor.

İdealtepe’deki bu çatı dubleksinde Çağlayan çiftinin eski mobilyaları günümüze uyarlamaları sayesinde nostaljik bir  yaşam alanı yaratılmış.

Salondan üst kata çıkan merdivenlerin yanında yer alan duvarı çerçeveler süslüyor, içinde ise aile bireylerinin fotoğrafları yer alıyor. Bu köşe adeta bir aile albümü.

Salonda yer alan mobilyaların çoğu eskicilerden özenle toplanmış. Yenilenen koltuklarda Persan ve Laura Ashley’den alınan kumaşlar kullanılmış. 

~


Kafesler ve seramik kuşlar ev sahibi Aylin Hanım’ın en büyük tutkuları arasında yer alıyor. Mum ve şamdanlar da dikkat çekici detaylardan. 

Retro tekli koltuklar eskinin izlerini taşıyor, döşemeleri odanın renklerine uygun renklerde seçilmiş. Koltukların yanı sıra tüm mobilyalarda yenilenmiş.  

~Evin genelinde detaylar dikkati çekiyor. Antika objeler, doğal renklerde aksesuarlar… Sadece yatak odasında bu detaylardan kaçınılmış.

Terasa  açılan çatı katında keyifli bir yaşama alanı oluşturulmuş. Mobilya ve aksesuarlarla bir sıcaklık yakalanmış. Burada da kafesler ön planda. 

~Ev sahibinin aksesuar tutkusu evin iki mutfağında da kendini gösteriyor. Mutfak raflarını minik aksesuarlar ve rengarenk mutfak gereçleri süslüyor.

Evin mutfağında kiraz ağacı, siyah ve beyaz renklerle bir arada kullanılmış. Bu alanda sıcak bir hava yaratılmaya çalışılmış.

 Evin her odasında olduğu gibi mutfakta da aksesuarlar ön plana çıkıyor. Rengarenk sürahi ve bardaklar, farklı şekillerde kavanozlar, şişeler mutfak tezgahını süslüyor.

Çatı katında yer alan açık mutfak uyumlu olması açısından alt katta yer alan mutfakla aynı tarzda yapılmış. Bu alanda da kiraz ağacı kullanılmış.

~Modern tarzdaki banyoda siyah ve beyazın hakimiyeti görülüyor. Lavabo beyaz renkteyken duş alanı içinde siyah seramikler tercih edilmiş.


Mayra’nın odasında yer alan mobilyalar masif lakeden özel tasarım olarak yaptırılmış. Bu odada tüm detaylar dikkate alınmış.

Yatak odasında detaylardan özellikle kaçınılmış. Böylece bu alanda sakin bir ortam yaratılmaya çalışılmış. Bu odada masif yatağa sadece büyük bir pirinç şamdan ve eski bir saat eşlik ediyor.

Aylin Çağlayan’ın eşi ve minik kızı Mayra ile yaşadığı İdealtepe’deki ev, eskiyi günümüze taşıyor. Dubleks dairenin alt katı salon, mutfak, yatak odaları, üst katı ise açık mutfaklı bir oda ve geniş bir terastan oluşuyor.

Evde genel olarak çakıltaşı rengi kullanılmış, aralarda ise kül rengi kendini gösteriyor. Bu renklerin seçilme nedeni evin genelinde kullanılan eski eşyalarla uyum sağlaması. “Salon evin en sevdiğimiz odalarından biri çünkü eskiye çok meraklıyız ve bu odadaki tüm parçalar özenle eskicilerden toplanıp onarım gördü” diyor Aylin Hanım.

Ev sahiplerinin eskiye olan tutkuları salonun dekorasyonunda kullanılan birçok eşyada kendini gösteriyor. Eskicilerden alınan mobilyaları antikacılardan alınan objeler tamamlamış. Aylin Hanım’ın seramiğe olan tutkusu evin aksesuarlarında ortaya çıkıyor. Seramik kuşlar ve kuş kafesleri dikkat çeken aksesuarlar arasında yer alıyor.
~Yaşam alanındaki perdeler evin renklerine uygun, göz yormayacak şekilde vizon rengi düz keten tercih edilmiş. Salonda yer alan eski küçük komodin ve eski aplik, Gülen Turan’ın tasarımları. Odanın zeminini kaplayan 8 metrekarelik goblen halı Fransa’dan alınmış… Salonda köşe bir noktada yer alan popart tekli koltuk yine bir eskiciden alınarak Gülen Turan tarafından yenilenmiş. 

Salonun tavanında yer alan avizeler el yapımı ve özel olarak yaptırılmış.

Evin minik kızının odası ise özel olarak yaptırılmış. Mobilyalarda masif lake kullanılmış. Bu odada beyaz, krem ve pembenin hakimiyeti dikkat çekiyor.

Mutfak ve banyoda genel olarak aynı renklere yer verilmiş; siyah ve beyaza… Ancak mutfakta sıcak bir hava yaratmak amacıyla kiraz ağacı kullanılmış.

Aylin Hanım kendi yatak odasında ise hiçbir detaya yer vermemiş. Bu alanda sakin bir hava yaratmak istemiş. Bu nedenle masif yatağa sadece birkaç küçük aksesuar eklemiş.

Evin üst katına çıkarken merdiven kenarlarını ev sahibi olabildiğince kullanmak istemiş. Duvara aile fotoğrafları, merdivenleri de seramik aksesuarlar süslüyor.

Üst katta ise küçük bir yaşam alanı oluşturulmuş. Açık bir mutfağında yer aldığı bu alanda samimi bir oturma bölümü de yer alıyor.