Epoksi reçine nedir ve ne işe yarar?

Son güncelleme:

Epoksi reçine nedir ve ne işe yarar? Epoksi reçine son zamanlarda oldukça fazla araştırılan konular arasında yer alıyor. Günlük hayatta pek çok yerde insanların karşısına çıkan epoksi reçine, birden fazla işe yarıyor. Epoksi reçineyi profesyonel bir şekilde kullanmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamadan pek çok şeyi yerine getirebilirsiniz. Epoksi reçinenin ne işe yaradığı ise şu şekilde ifade edilebiliyor;

EPOKSİ REÇİNE NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Epoksi reçine sıvı bir halde olan ve zaman içerisine katılaşan ürünlerden bir tanesidir. Kimyasallara karşı oldukça dirençli olan epoksi reçine sayesinde malzemelerin içinin doldurulması,  yüzeylerinin kaplanması işlemleri gerçekleştiriliyor. Maliyetli bir malzeme olarak adlandırılan epoksi reçine, diğer malzemelere oranla daha güçlü ve dayanıklı olması sebebiyle bir tık daha yüksek bir fiyata sahip. Sağlam bir malzeme olduğu için uzay, denizcilik ya da havacılık başta olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Bunun yanı sıra dekoratif eşya yapımında da epoksi reçinelerin aktif olarak kullanıldığı biliniyor.  

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Birbirinden güzel 17 epoksi masa!

EPOKSİ REÇİNENİN TERCİH EDİLMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Epoksi reçine, kimyasal yapısı sebebiyle güçlü bir malzeme. Bu nedenle kuruyunca çok sert bir malzeme olan epoksi reçinenin tercih edilmesinin en büyük nedeni dayanıklılığı oluyor. Epoksi reçinenin satın alınması durumunda uzun süre raf ömrünün olması da tercih edilme sebeplerinden bir tanesi. Aynı zamanda pek çok alanda aktif olarak kullanılabiliyor olması da  epoksi reçinenin tercih edilmesi adına oldukça önemli bir yere sahip.

Beton zeminlerde herhangi bir sorunun meydana gelmesi durumunda da epoksi ile kolay bir şekilde müdahale gerçekleştirilebiliyor.  Bu nedenle maliyetli işlemleri daha uygun bir fiyata halletmek isteyen kişiler epoksi reçine ile oldukça uygun fiyatlarla işlem gerçekleştirebiliyor. 

EPOKSİ REÇİNENİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Epoksi reçine günlük hayatta pek çok yerde kullanılabiliyor. Eğer sizler de epoksi reçine ile bir şeyler yapmak ve yeni ürünler ortaya koymak istiyorsanız epoksi reçinenin kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Epoksi reçineyle profesyonel bir şekilde ürün ortaya koyan kişilerin verdiği bilgilere göre epoksi reçinenin kullanımı alanları şu şekilde sıralanabiliyor;

 • Endüstriyel kaplamalarda,
 • Sert köpüklerde,
 • Kaymaz kaplamalarda,
 • Yapıştırılacak alanlarda,
 • Elektrik izolatörlerinde,
 • Elektronik bileşenlerde,
 • Elektronik aletlerde,
 • Müzik aletlerinin üretiminde,
 • Dekoratif ürünlerde,
 • Otomotiv sanayisinde,
 • Uzay sanayisinde,
 • Havacılık sanayinde,

Epoksi reçine kullanılabiliyor. Epoksi reçine, kururken oldukça dayanıklı olduğu ve yapısı bozulmadığı için çeşitli kimyasallara karşı da dirençli olabiliyor. Aynı zamanda epoksi reçine bozulmadan uzun süre saklanabildiği için de pek çok kişi tarafından tercih edilen malzemelerden biri olarak biliniyor. 

EPOKSİ REÇİNE NEREDEN ALINABİLİR?

Epoksi reçine ile çeşitli işlemler gerçekleştirmek isteyen kişiler çoğu zaman “epoksi reçine nereden alınabilir?” sorusunun cevabını araştırıyor. Epoksi reçine önceden az bulunan bir ürün olsa da şu an pek çok yerde bulunan bir ürün olması ile ön plana çıkıyor. Bu nedenle epoksi reçine almak istiyorsanız yapı marketlerden ya da internet üzerinden oldukça uygun fiyatlar ile epoksi reçine satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman epoksinin zarar göreceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak epoksi reçineler oldukça iyi bir şekilde paketlenerek gönderiliyor. Bu nedenle bu şekilde satın alma işlemi gerçekleştirerek herhangi bir sorun yaşamadan epoksi reçineyi kullanabilirsiniz.

EPOKSİ REÇİNE FİYATLARI NASILDIR?

Epoksinin milimine, türüne ve kalitesine göre epoksinin fiyatları değişim gösterebiliyor. Bu nedenle epoksi reçine satın almak istiyorsanız kalitesine, boyutuna ve milimine göre fiyat araştırması gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde epoksi reçine fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız mümkün. İnternet üzerinden ya da yapı marketlerden fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Kitapların arasında ilginç tasarımlardan 20 örnek