Enerji-ve-su-tüketimi
Enerji-ve-su-tüketimi

Enerji ve su tüketiminde tasarruf önerileri

Elektrik ve su tüketimi ile ilgili detayları bilirsek, hem tasarruf etmiş oluruz hem de gereksiz tüketimden uzaklaşırız. Enerji ve su tüketimiyle ilgili bunları biliyor muydunuz? Evim Dergisi 2013 arşivinden…

BULAŞIK MAKİNESİ VE ELDE YIKAMA KARŞILAŞTIRMASI

• Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı enerji açısından kıyaslarsak (50 derece ekonomik programa göre):

Su: Elde yıkama ile 126 litre; bulaşık makinesi ile 13 litre su tüketilir.

Enerji: Elde yıkama ile 2kWh; bulaşık makinesi ile 1kWh enerji harcanır.

Zaman: Elde yıkama ile 106 dakika, bulaşık makinesi ile doldurma boşaltma için sadece 15 dakika harcarız.

ENERJİ VE SU TÜKETİMİ İÇİN TASARRUF ÖNERİLERİ

• Musluğunuz dakikada bir damla su sızdırıyorsa yılda 12.500 litre boşa akmış demektir. Bu da 1.250 damacanaya denk düşmektedir.

• Dişlerinizi fırçalarken veya duş yaparken aralarda suyu mutlaka kapatın.

• 5 dakikalık bir duş sırasında 60 litre su harcanıyor. Yeni duş başlıkları suyu ekonomik ve aynı zamanda suyun basıncını artırarak verimli kullanıyor.

TUVALETİN SİFONU YILDA 4 TON SU TÜKETİYOR

• Tuvaleti günde 1 kez de olsa amacı dışında kullanıp sifonu çekerseniz yılda 4 ton su harcamış olursunuz.

• 4 kişilik ve gündüz evde olmayan bir ailenin tuvaletinde, her bir aile bireyinin klozeti günde ortalama 5 defa kullandığı varsayıldığında, gömme rezervuar günde 20 defa kullanılıyor. Bu veriler ışığında, bir gömme rezervuar ayda 600 defa, bir yılda ise ortalama 7.200 defa yıkama gerçekleştiriyor.

Normal şartlarda her kullanıldığında 6 litre su harcayan bir asma klozet yıllık bazda 43.200 litre suyun kanalizasyona gitmesine sebep oluyor. Daha az suyla yani tasarruflu temizlik işlevini gerçekleştiren klozetlerle kanalizasyona akıtılan bu suyun 10.800 litresini tasarruf edebilirsiniz.

BANYODA SU SICAKLIĞINI AYARLARKEN İSRAF EDİLEN SU MİKTARI YILDA 34 TON

• Banyo ve duş bataryalarında suyun sıcaklığının ayarlanması sırasında su boşa akıtılıyor. Akan suyun yarıya yakınını sıcak su oluşturuyor. Böyle bir konutta sıcaklık ayarı için israf edilen su miktarı klasik bataryalarda yılda 97 m3 iken, termostatik bataryada bu miktar yılda 34 tona iniyor. Dolayısıyla termostatik batarya kullanarak 63 ton tasarruf sağlayabilirsiniz.

• Akış sensörlü yani su metresi olan çamaşır makineleri, makineye tam olarak ne kadar su alındığını algılıyor ve çamaşırı yıkarken sadece gerektiği kadar su kullanılmasını sağlayarak israfın önüne geçiyor.

ENERJİ ETİKETLİ ÜRÜNLER KULLANIN

• Enerji etiketine sahip ürünler mümkün olan en düşük seviyedeki tüketimleriyle ortalama yüzde 45 enerji tasarrufu sağlıyor. Günümüzde çoğu ürün enerji ve su tasarrufunda A ve A üstü performans gösteriyor. Her “+” yüzde 10’luk daha fazla tasarruf anlamına geliyor.