En iyi yazınız olsun

Yaratıcı fikirler, hesaplı alışveriş seçenekleri ve birkaç basit dokunuşla evinizde ılık bir yaz meltemi estirmeye ne dersiniz?

Dışarıda değilseniz bile
Artık açık havada yaşama isteği dayanılmaz boyutlara geldiyse ve bir bahçeniz yoksa o zaman balkonunuzu ya da yeşil alana bakan alanlarınızı olabildiğince iç mekana dahil etme zamanıdır! Yeşil ile etkileyici bir kontrast yaratmak için iç mekan dekorasyonunda kırmızıya ve fuşyalara yer verebilirsiniz.

www.hispabodas.com

Eğilim: İkat
İkat, genel olarak dokunmadan önce ipliklere uygulanan, su geçirmeyen ve neme karşı gelebilen bir maddeyle hazırlanan çözgünün belirli aralıklarla sıkıca kapatılmasıyla uygulanan bir boyama tekniği. Pek çok kültürde yeri olan bu teknik en sık Arjantin, Meksika, Ekvator, Bolivya ve Türkiye’de kullanılıyor. Neredeyse sınırsız bir desen seçeneği ile karşımıza çıkan ikat, hemen hemen tüm dekorasyon stillerine uyabildiği gibi nötral tonlardaki evinizi de bir çırpıda renkli bir palete dönüştürebilir.

www.urbanoutfitters.com

Dekorasyon önerisi
Biraz şerit çok sade bir mutfağı bile hareketli bir alana dönüştürebilir. Mutfağınız gözünüze renksiz geliyorsa boya ile duvar, kapı ya da dolapların üzerine şeritler yapabilirsiniz.
Malzemeler:
Su bazlı boya, maskeleme bandı, cetvel, fırça.
Yapılışı:
Şeritlerinizin aralıklarını belirledikten sonra cetvelle düzenli aralıklarla bir kurşun kalem yardımıyla işaretler koyun. İşaretlemiş olduğunuz noktaları tekrar kurşun kalem ile çizin. Çizdiğiniz çizgiyi taşırmayacak şekilde maskeleme bandını yapıştırın. Su bazlı boya ile (eğer duvarın yanı sıra duvar rafını ya da mutfak dolaplarını da boyuyorsanız çok sulu olmaması önemli aksi halde ahşabın kabarmasına sebep olur) boyayın. Boya tam kuruduktan sonra bantları sökebilirsiniz.

www.ohjoy.blogs.com

5 çayı zamanı
Uzun günlerin ve hafta sonlarının tadını sonuna kadar çıkarın. Hazır havalar çok da sıcak değilken ılık bir güneşin altında dostlarınızla geleneksel beş çayları düzenleyebilirsiniz. Koyu mavi ve kırmızı desenli porselen servisler, klasik şıklığın ilk adresi. Ancak alternatif desenler, özellikle floral olanlar çay sofralarına biraz heyecan katmak için birebir!

Rose and Lace mutfak takımı, English Home.

Biraz renk ve desen kime iyi gelmez ki?
Bir duvar sticker’ı ile dış-iç kapılara, dolap ya da duvarlarınıza biraz renk katarak değişimi gözlemleyebilirsiniz. Sticker’ı uyguladığınız yüzeyin düz olmasına dikkat edin. Ayrıca uygulama sırasında hava kabarcıklarını almayı ihmal etmeyin.

Elsabo sticker, Ikea.

Yatak odasına
Yatak odasına yaz dokunuşları eklemek aslında sadece birkaç küçük değişiklik gerektiriyor. Pastel ve natürel tonlarla işe başlayabilirsiniz. Lavanta tonları, su yeşilleri, Havai maviler, deniz kabuğu tonları ferahlık hissi için ideal. Çam rengi askılar, ham ahşap detaylar ve beyaz ahşap aksesuarlar ise bu temayı tamamlamak için ideal.

Pastel dokunuşlar
Kuş evleri ya da duvar saksılarıyla bir dış mekan duvarını baştan yaratabilirsiniz. Dilerseniz kuş evlerini kendiniz de yapabilirsiniz. Bir marangoz ile birlikte ölçülerini belirlediğiniz ahşap plakaları kestirip tutkal ile yapıştırabilir, sonrasında pastel renklerdeki boyalarla boyayarak kendi kuş evlerinizi tasarlayabilirsiniz.

Yine, yeni, yeniden…
Ahşap görünümünden sıkıldığınız ya da kahverengi olmasını istemediğiniz eski ahşap oturma grubunuzu boyayarak dış mekanlara yeni bir soluk katabilirsiniz. Hatta rattan ve bambu oturma grupları da buna dahil. Uçuk pembe yeşil çimlere bizce çok yakışmış. Sizce de öyle değil mi?

Rice.