Elementini eve taşı!

Astrolojinin dekorasyona etkisini artık bilmeyen yok. Temsil ettiğiniz elementin yansımalarını eve taşıyarak, onu daha dingin, huzurlu ya da enerjik kılmak mümkün.

Hava, su, toprak ve ateş… Doğadaki bu dört elementin hayatınızı, evinizi nasıl etkilediği konusunda artık hemen herkesin bir fikri var. Bu elementlerin temsil ettiği renkler, form ve malzemelerle sizi yansıtan bir dekorasyon uygulayarak yaşam alanlarınızı çok daha yaşanır, enerjisi yüksek ve pozitif kılmak mümkün. Bunun için uzmanların ufak tüyolarına kulak verin ve pratik değişikliklerle yeni yılda tazelenin.

Eskitme berjer, Cumba.

Elementler ve simgeler
Hayatın bir zıtlıklar bütünü olduğunu düşünürsek dört elementi bu yönergenin merkezine oturtabilirsiniz. Çünkü ateşin zıttı su, havanın zıttı topraktır. Ayrıca su ve toprak yer çekiminden etkilenir, hava ve ateş ise uçucudur ve yükselir. Jung’a göre hava ve ateş erkek, toprak ve su dişiliği temsil eder. Batı geleneklerine göre de yukarı bakan üçgen ateşi ve aşağı bakan üçgen suyu simgeler. Bu sembollerin yaşamsal ve cinsel karşılığı evrenseldir. Yeni tarzları ve akımları kolayca benimseyen hava grubu, eskiyi yeniden yorumlamayı seven su, klasik ama aynı  zamanda sanatsal mekanlar yaratan ateş ve işlevselliği hayat düsturu yapan topraklar…
Peki siz hangi elementi temsil ediyorsunuz? Küçük ipuçlarıyla bunu bulabilirsiniz:
• Eklektik stili seviyor ve bolca seyahat ediyorsanız grubunuz hava.
• Sizi yansıtan eskinin romantik ve biraz da retro havasıysa su grubundansınız demektir.
• Sanatsal yönünüz ağır basıyorsa ve yaratıcılıktan vazgeçemiyorsanız siz tam bir ateşsiniz.
• Doğa sizin ikinci evinizse ve biraz huzur arıyorsanız toprak grubuna aitsiniz.

Ursula yastık kılıfı, Ikea.
Rizzo koltuk, www.altincicadde.com
Ahşap tabure, Zara Home.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL