Elekten minimalist raflar

Elekten minimalist raflar yapabilirsiniz. Tarzmeselesi.net’in yaratıcısı dergimizin de okurlarından olan Yeşim Halıcı, Kemeraltı’na gidip gelirken gözüne takılan eleklerin şahane bir rafa dönüşebileceğini hayal etmiş. Sonuç ise işte bu duvarlarda yerini alıyor.

MALZEMELER

  • 5 cm çapında ahşap elek,
  • 43 cm uzunluğunda ahşap raf,
  • Vernik,
  • Halat

ELEKTEN MİNİMALİST RAFLARIN YAPIMI

Eski tip ahşap elekleri Yeşim Hanım Kemeraltı’ndan satın almış. Elekleri satın aldığı Özgür Tahta, eleğin tam ortasına göre ahşap raflar kesmiş. Ayrıca bu rafları tutacak küçük ahşap parçalar da kestirmiş.

Ancak eleğin esnek olması ve rafların kolayca sıkışması sonucu bu parçaları kullanmamaya karar vermiş. Raf yapısı gereği çok ağır yükler taşımayacağından raflarda bir kayma veya eğrilme meydana gelmemiş neyse ki.

Ahşap malzemeyle her çalışmada olduğu gibi ilk aşama vernikleme. Elekleri ve rafları vernikledikten sonra 24 saat boyunca kurumaya bırakmış Yeşim Hanım.

RAFLARI KOLAYCA SIKIŞTIRIN

Vernik kuruduktan sonra rafları eleğe sıkıştırarak oturtmuş. Bu aşamada daha sağlam olması için rafları altlarından çivileyebilir veya destek amaçlı küçük ahşap parçaları rafınızı oturtmak için kullanabilirsiniz.

Bizim önerimiz rafı kestirirken boyutunun doğru olmasına dikkat ederek tam ölçüyü tutturmanız. Eleğin esnek yapısı sayesinde rafları kolayca sıkıştırabilirsiniz.

HALAT UZUNLUĞUNU İSTEĞİNİZE GÖRE AYARLAYIN

Yeşim Hanım yuvarlak rafları halatla asmayı tercih etmiş. Siz dilerseniz eleğin arkasına görünmeyecek bir şekilde askı  yapabilirsiniz. Halatı geçirmek için eleğe aralarında 30 cm mesafe olan iki delik açın. Bu deliklerin genişliğini kullanacağınız halatın kalınlığına göre ayarlamalısınız.

Deliklerden halatı geçirip sağlam bir düğüm attıktan sonra yuvarlak raflarınız kullanıma hazır. Halat uzunluğunu asacağınız yere göre kendiniz ayarlayın.

Yeşim Hanım kendi evinde üç adet raf kullanmayı tercih ederek bunları asimetrik şekilde televizyonunun arkasına asmış. Elek rafları asmak için metal renkli askılıkları kullanmış. Bu askılıklar hem görüntü hem de sağlamlık olarak rafların tasarımına çok uygun.

Raflara küçük aksesuarlar, mumluklar ve sukulentler yerleştirebilirsiniz.

KENDİN YAP TARİFLERİ VE VİDEOLARI

Elekten minimalist raflar tarifimizi beğendiyseniz, evde bulunan kullanmadığınız malzemelerle oldukça şık dekoratif eşyalar üretebilirsiniz. “Kendin Yap” sayfamızda el yapımı tarifler ve videolar sizleri bekliyor!