Egzotik kültürlerin yeni karması: Gizemli doğu stili

Son güncelleme:

Mücevher tonları, gösterişli motifler, detaylı işçilik, ışıltılı yüzeyler, zamansız zarafet ve daha fazlası… Minimalizmin tam da zıt cephesinde yer alan doğu etkisindeki iç mekanlar, biraz daha fazlasını arayanlar için belki de en doğru seçenek.

GİZEMLİ DOĞU STİLİNDE RENKLER

Genellikle koyu tonların hakimiyetinde olan egzotik doğu stili, açık tonlar üzerine çarpıcı renkli desenlerle de kombinlenebilir. Mücevher tonlarını birbirleriyle kombinleyerek kullanabileceğiniz gibi, eğer aydınlık mekanlardan hoşlanıyorsanız büyük yüzeylerde daha açık tonlar tercih edip sadece desenlerde koyu bir kartela seçebilirsiniz.

DESENLER

Kiraz dalları, tavus kuşları, büyüleyici çiniler her biri en görkemli tonlarda evlerde yerini alabilir. Yerel motifler ve belli kültürlere has desenleri bir arada kullanabilirsiniz. Bu tam da bu stilin vermek istediği mesaj: Zengin seçimler!

FORMLAR-MALZEMELER

Kapitoneli yüzeyler, kıvrımlı hatlar, örgü metal detaylar, ışıltılı yüzeyler, kadife, şönil, tafta gibi kumaşları tercih edebilirsiniz.

EVİNİZE NASIL UYARLARSINIZ?

Gizemli doğu stilini evinize uyarlamaya ilk önce duvar ve zeminlerden başlayabilirsiniz. Örneğin duvar kağıdı ve halıya karar verdikten sonra diğer parçaları belirlemeye çalışın. Hızlı bir etki elde edebileceğiniz duvar panoları da çok işinize yarayabilir. Tamamlayıcı mobilya ve aksesuarlarla bu stili elde etmek kolay. Marakeş stili bir yan sehpa, tribal detaylar barındıran küpler, çini bir vazo gibi küçük parçalar tematik görünüm elde etmeniz için yeter de artar bile.

gizemli doğu stili

Dekorasyonda Mistik Doğu stili ile Vintage stil buluşması