Eğlenceli kapılar

Kapınız eskidiyse ya da sıkıcı görüntüsü artık hoşunuza gitmiyorsa bir yenilik yapabilir, kapınızı eğlenceli bir kumaşla kaplayabilirsiniz. Hatta sadece bir kapıyı değil, her odanın kapısını farklı kumaşlarla renklendirerek odalarınızın daha rahat ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz.

Burada kullanılan İkea’nın Britten Hus pamuklu kumaşı yerine siz de zevkinize uygun eğlenceli bir seçenek bulabilirsiniz. Bu uygulama için biraz su, biraz mısır nişastası, büyük bir fırça (rulo boya fırçası daha uygun olur), makas ve maket bıçağına ihtiyacınız olacak.

Nasıl yapacaksınız? 4 bardak suyu kaynatın. Çeyrek bardak ölçülerinde nişastayı biraz su ile karıştırarak eritin. Kaynattığınız suya nişastayı yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Katılaşana kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu esnada kumaş kaplayacağınız kapıyı ölçün, ardından kumaşınızı kesin. Kapının tamamına fırçayla yapıştırıcıyı sürün. Kumaşın yukarıdan aşağıya düzgün ve pürüzsüz bir şekilde yapışmasını sağlayarak kapıya yapıştırın. Maket bıçağı ile kapı kolu, kilit gibi çıkıntılar için kumaşı önceden keserseniz kumaşı daha düzgün yerleştirebilirsiniz. Bu yapıştırıcı ile kumaşı çok kolay bir şekilde yerinden kaldırıp tekrar kumaşı düzeltebilirsiniz. Kenarlar için daha fazla yapıştırıcı kullanabilir, kapı kolu için açtığınız kısımları tekrar makasla keserek düzgün bir şekilde yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer kalın bir kumaş tercih ettiyseniz dekupaj stili ile yapıştırıcıyı bir de kumaşın üzerinden uygulayabilirsiniz. Kumaşı yapıştırmadan önce yıkarsanız yapıştırıcı sürdüğünüzde kumaştaki renk atmalarını da engellemiş olursunuz.

Kumaştan sıkılınca yenisiyle değiştirebilir ya da kapınızı yine eskisi gibi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken nemli bir süngerle yapıştırıcıyı temizlemek olacak.   

Fotoğraf: How about orange