Düzen ipuçları

Basit çözümlerle, günlük kullandığınız ve dağılmaktan bir türlü kurtaramadığınız eşyaların ve organizasyon sorunlarının üstesinden gelin.

Henüz kullanılıp hala sıcak olan düzleştirici, maşa ve saç kurutma makinenizi asabilirsiniz. Raf kısmında ise saç spreyi ve tarak gibi malzemelerinizi bulundurabilirsiniz. Böylelikle aynı anda kullandığınız her şey yan yana durur.
Banyo için askı sistemi, Ikea.

Çocukların oyuncaklarını transparan olmayan kutularda saklayın. Böylelikle topladığınızda ortadan kalkmış hissi uyandırır. Çocuklarınızda da bu alışkanlığı pekiştirmek için içindeki oyuncağın ya da oyuncakların fotoğraflarını kutuların üstüne yerleştirin.
Kanvas kutu, Koçtaş.

Mıknatıslı bıçaklık başka hangi amaçlarla kullanılabilir?
Üzerine folyo uygulanmış haliyle Grundtal mıknatıslı bıçaklık, Ikea.
a. Metal oyuncak arabaları dizmek için.
b. Tel ve metal tokaları asmak için.
c. Hobi malzemeleri için.
d. Tornavida, pense gibi tamirat malzemeleri için.

Düzenli olmanın ilk kuralı aklınızdakileri bir kağıda dökmek. İkinci ve en önemli kuralsa her bir yapılacak madde için bir gün ve saat belirlemektir. Bunun için bir defter tutabilirsiniz.
Defter, Keskin Color.

Kendi ambalajlarından çıkarıp saklayabilecekleriniz
AMPULLER Kutularından çıkarıp bir peçeteye sararak ayakkabı kutusunda saklayabilirsiniz. Böylelikle hem kırılmaz hem de daha az yer kaplarlar.
MUMLAR Şamdan mumlarını kırılmaktan kurtarmak için şeffaf ya da karton paketlerinden çıkarıp ince uzun metal bir kutuda saklayabilirsiniz.
PİLLER Derinliği fazla olmayan bir çikolata kutusunun içinde aralarına mukavvadan ayırıcılar yaparak özelliklerine göre saklayabilirsiniz.

Mutfak tezgahınızda kahve ve çay yaptığınız alanda kancalı bir askınız olsun. Elinizin altındaki bu kancalara dört beş adet kupa asabilirsiniz.
Askı, Tepe Home.

Kağıtlar dağ gibi yığıldıysa…
Hem posta ile gelen mektupları ayıklamayı hem de elektronik postaları okuduktan sonra saklamayacaklarınızı silmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca periyodik olarak silinmiş klasörünüzü de boşaltın. Faturalarınız için bölmeli bir kutu edinip kategorilerine göre saklayın. Önemli tarihler ve son ödeme tarihleri için bir takvim edinebilirsiniz.
Charme kutu., Koçtaş.
– Elektronik eşyaların kullanım kılavuzlarını biriktirmek yerine bilgisayarınızda bir klasör açıp soft kopyalarını saklamaya çalışın.
– Eğer tarayıcınız varsa fatura ve fiş gibi evrakları tarayarak da saklayabilirsiniz.

Askılara ne asmalı?
TEMİZLİK MALZEMELERİ
Süpürge, fırça ve mop sopalarını askılara asarak bir arada ve daha düzenli bir biçimde saklayabilirsiniz.
BEZLER Mutfakta amaca yönelik kullanılan kurulama bezi, bulaşık bezi ve mikrofiber bezleri dolap içlerine yapışkanlı askılarla asarak elinizin altında olmalarını sağlayabilirsiniz.
TAKILAR Kolye ve küpeleri asarak sakladığınız vakit hem zarar görmelerini engelleyebilir hem de aradığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.
Command yapışkanlı askı, 3M.

Eğer yatak altı depolama ünitelerine ihtiyacınız varsa nemden kolay kolay etkilenmeyecek türde olanlarını tercih edebilirsiniz.
Kendinden çekmeceli karyola, Milano Mobilya.

Eşyaları kategorilere ayırırken alt başlıklar yerine daha sistematik ve geniş kategoriler kullanın. Örneğin telefon faturaları yerine ödenmiş faturalar gibi.

Hangi anahtar nereye ait unutuyorsanız başlık kısımlarını, açtığı şeyin renginde, renkli ojelerle boyayabilirsiniz.

Paket ipleri ve kurdelelerin birbirine dolaşmaması için boş tuvalet kağıdı rulolarını makara olarak değerlendirebilirsiniz.

Mutfak dolaplarında alanı en iyi şekilde kullanmak için
Kapaklı dolapların içine çekmece sistemleri yaptırırsanız dolabın arka kısımlarına her seferinde ulaşma zahmetinden kurtulursunuz.
DOLAP İÇİ RAFLAR Alan kazanmak için modüler raflar kullanabilirsiniz. Böylece bardakların üzerinde tabakları ya da daha başka sofra gereçlerini saklayabilirsiniz.
Raf sistemi: BoConcept.