Duvarınıza bir buket asın

Çeşit çeşit, renk renk çiçekli kumaşlarla tamamen size ait bir tasarıma imza atmaya var mısınız? O zaman mis kokulu buketiniz için çalışmalar başlasın!

Duvarlarınızı süslemenin pek çok yolu var. En pratik olan ve ilk akla gelen çiçekli duvar kağıtlarıyla kaplamak. Ancak daha kişisel ve tamamen size ait bir şeyler istiyorsanız, çiçeklerden ilham alıp dekoratif duvar panoları hazırlayarak ona farklı kimlikler kazandırabilirsiniz.

Kelebek çıkartma, Koçtaş. Pembe vazo, Paşabahçe. Çiçekli fanus, Mudo Concept. Duvar kağıdı, Lot.

MALZEMELER: Çiçek desenli kumaşlar • Yeşil, kırmızı ve sarı nakış iplikleri • Dekoratif kurdeleler, 50×70 cm etamin, 36×12 cm ve 18×12 cm tuval • Makas (düz uçlu) • Kumaş tutkalı.

YAPIM: Etamini tuvallerin ölçüsünden her kenarda 2 cm kıvırma payı kalacak şekilde kesin. Daha sonra çiçekli kumaşları düz bir zemine yayarak keseceğiniz çiçek ve yapraklara karar verin. Düz uçlu keskin bir makasla çiçekleri kenardan iplik kaçmayacak şekilde dekupe ederek çıkartın ve tuval ölçüsünde kestiğiniz etaminlere yayarak zevkinize göre demetler oluşturun. Biz renk temasından yola çıktık, kırmızı minik gülleri ve pastel renkli olanları ayrı ayrı grupladık. Daha sonra çiçek aranjmanlarını bozmadan arkalarını tek tek tutkallayın ve bekletmeden etamine yapıştırın. Kuruduktan sonra yeşil nakış ipliği ile çiçek diplerinden başlayarak saplarını dilediğiniz uzunlukta iğne ardı tekniğiyle işleyin. Dilerseniz çift iğne ardı yaparak kalınlaştırabilir ve kırmızı iplikle dekoratif fiyonklar işleyebilirsiniz. Ayrıca kurdeleden hazırladığınız fiyonkları da dikebilirsiniz. Son olarak etaminleri, çiçek buketlerini tuvallere ortalayarak arka kenarlarından zımbalayın ve panolarınızı duvara asarak odanızı süsleyin.

Nakış iplikleri, Yonca Tuhafiye. Kırmızı ve mor güllü koton kumaşlar, Gelişim Tekstil. Mavi ve pembe koton kumaşlar Dodanlı Tekstil. Karesta dekoratif kurdele, Ikea. 12×36 cm tuval, 12×18 cm tuval, Güven Kitap Kırtasiye.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ FOTOĞRAFLAR HAZAL YALAMAN