Duvarım için iyi bir fikrim var!

Üç blogger yaşam alanlarının farklı duvarlarında imza attıkları birbirinden güzel ve orijinal fikirleri sunuyor.

sahildekiev.blogspot.com
AYŞEGÜL ERZİNCANOĞLU
“Dört yıl önce İstanbul’u bırakıp Datça’ya taşındığımızda doğal olarak hayatımızda pek çok değişiklik meydana geldi. Şehir hayatında pek de fazla düşünmeden hemen ulaşabileceğimiz pek çok şeyi kendimiz yapmayı öğrendik. Canımız  neyi çekiyorsa bir şekilde, bir benzerini evde yapmayı öğrendik. Bir de tabii işin dekorasyon boyutu var. Eski şeylerden, çöpe atılmış, atılacak nesneleri kullanarak yepyeni bir şey yaratmak diye basitçe özetleyebileceğim up-cycling sürekli etrafıma bambaşka gözlerle bakmama neden oldu. Alışveriş merkezlerinin çok uzağında, tadilat yapılan evlerin inşaat atıkları, süpermarketin gıda reyonundaki kavanozlar, konserve kutuları, deniz kenarında yaptığım uzun yürüyüşler benim yeni dekorasyon duraklarım oldu. Çalışma masamın duvarı, belkide tüm bu anlattıklarımın en güzel özeti. Duvarın, mevsimlere, zamana ve en önemlisi ruh halime göre sürekli değişmesini istiyordum. En güzel yöntem boş  çerçeveler asıp, içlerini istediğim gibi doldurmaktı. Buradaki evlerin tadilatları sırasında çıkartılıp çöpe atılmış eski  sineklik pervazları, komşunun kullanmayıp bana verdiği eski çerçeveler biraz beyaz boya ve biraz da zımpara kağıdı ile eskitildikten sonra duvarda yerlerini aldılar. İçlerini dolduranlar ise boşalmış kavanozlar, boyanmış konserve kutuları ve çiçekler… Bu arada çalışma masamı eski bir sedir parçasından, yanındaki ufak dolabı da limon sandıklarından yaptığımızı mutlaka eklemeliyim.”

smyrnetalya.blogspot.com.tr
AYŞE OVA

“Bu köşe atıl durumda sayılırdı, sadece sebil vardı -sebil görüntüsünden hoşlanmam ama Antalya’da bilhassa yazın zorunluluk- bir süre sonra sık kahve tüketimimiz sebebiyle, hem de mutfak tezgahının rahatlaması için oraya mini bir kahve köşesi oluşturduk. Baktık ki orası çok pratik ve sık kullanılan bir köşe oldu, biraz daha büyütmek istedik. İlk önce bir mutfak tezgahı edindik, o köşe yine kahve köşesi olmaya devam etti. Sonra sık kullandığımız malzemeleri tezgahın alt raflarına yerleştirdik. Ben evde çok boş duvar sevmiyorum. Tezgahın üzeri gözümüze pek boş göründü, marangoza bir tabak rafı yaptırdık. Tabak rafının boya işini kendim hallettim, çünkü istedim ki bizim oralara, Ege’ye has birşeyler olsun bu köşede. Bu yüzden maviye boyadım..Bu evin eski sahibi Wesna, mutfağın bazı yerlerine tabaklarını asmıştı, bunun gibi pekçok detay bu evi seçmemizde etken olmuştu. Evin eski ruhuna benzer detaylar olsun istedik, bu sebepten de sevdiğimiz tabakların bir kısmını eşimle birlikte duvara astık. Bu duvar o kadar çok kullanılmaya başladı ki, zaman zaman üst dolapları söküp tamamen açık raf olayına dönsek mi diye düşünüyoruz.”

decotrends.blogspot.com
ASLI BODUROĞLU

Evinizde bir odayı mı dekore etmek istiyorsunuz ya da belki düğününüzü planlıyorsunuz, belki de işte yeni bir proje aldınız ve yaratıcı fikirler bulmanız lazım. Evet bir ilham panosu hazırlamanın tam zamanı! Çocukken dergileri kesip biçip yaptığımız kolajlar gibi size ilham veren ve motive edecek fikirleri, resimleri, küçük objeleri bir araya getirerek kendi ilham panonuzu yaratabilirsiniz. Ofis duvarım için tasarladığım bu dekoratif ilham panosu farklı olsun istedim ve Kadıköy’deki büyük bir nalburdan bulduğum kafes telini çerçevelettim. Baktıkça bana ilham verecek,  gülümsetecek, gerçekleştirmek için motive edecek fotoğraf, yazı ve seyahat anılarımı panoma küçük ahşap mandallar ve metal kıskaçlarla tutturdum. Panoya biraz ışık ve renk katmak için de etrafına yılbaşı ağacımın ışığını astım.”

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR