duvarda-lambri
duvarda-lambri

Duvarda lambri modası

Eskinin ahşap duvar kaplamaları son yıllarda farklı dekorasyon stilleriyle yeniden karşımızda. Ahşap ya da beyaz lambrileri nasıl uygulamalı ve lambri hangi stillerde kullanmalı, diyorsanız fikir veren önerilerimize bakmanızda fayda var.

IŞIĞA DİKKAT

Ahşap duvar panelleri, zeminden tavana yekpare uygularken lambri yüzeyinin ne kadar ışık aldığını doğru belirlemelisiniz. Eğer yeterince ışık almayan bir mekanda uygulayacaksanız yapay ışık kaynaklarının kullanıma önem vermelisiniz.

İŞLEVSELLİK KAZANDIRIN

Lambrinizi duvardaki niş içine de geçiriyorsanız bu bölümü raflı bir kitaplık ünitesine dönüştürerek mekanda bütünlük yaratabilirsiniz.

MİŞ GİBİ

Evin duvarlarına komple lambri geçmek çok estetik ama maliyeti yüksek ve biraz zahmetli bir uygulama. Bunun yerine aynı görünümü veren strafor profiller yapıştırmak da bir seçenek. Eğer duvardan duvara ahşap kaplama istiyorsanız lata görünümlü duvar kağıtları da oldukça dekoratif ve doğal bir hava yaratıyor, aklınızda bulunsun.

damasketdentelle.com

DEKORASYONA DAHİL EDİN

Klasik göbekli duvar panelleri, boydan boya bembeyaz bir duvar çok mu tekdüze geliyor. Öyleyse panel bitişlerine aynı genişlikte ahşap raflar asarak duvarda dekoratif oyunlar oluşturabilirsiniz.

MODERN STİLLERLE DE UYUMLU

Beyaz lambri klasik ve vintage stilde kullanılsa da bugün modern tarzın da favorilerinden. Geniş latalarla uygulanan modern lambride göbek yerine düz hatlar tercih edin. Stili dijital fotoğraflar, metal aydınlatmalarla bütünleyebilirsiniz.

SAHİL EVİ HAVASINDA

Yatak odasında aydınlık ve huzur veren sahil evi dekorasyonu için ahşap latalarla kapladığınız tavan ve duvarları beyaza boyayabilirsiniz. Zeminde ise yine açık tonlarda akça ağaç ya da açık meşe bir parke uygulayın.

Evim Dergisi 2013