Duvar boyama fikirleri ve renkleri: 9 farklı teknik

Duvar boyama fikirleri ve renkleri arıyorsanız sizler için farklı önerilerimiz var. Yakın zamanda duvar boyalarının hiç keşfedilmemiş yönlerini keşfetmeye başladık.

Stencil, maskeleme bandı ve çarpıcı tonlarla artık duvarlar bizim birer oyun alanımız haline geldi. Yaşam alanlarındaki etkisini keşfetmek isterseniz bu uygulamalardan ilham alabilirsiniz.

Duvar boyama renkleri

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 1- 1/3’LÜK PROPORSIYON

Genellikle yarım ya da panel şeklinde boyamayı düşündüğümüz duvarları, bu kez farklı bir bakış açısıyla 1/3’lük oranda boyamayı düşünebiliriz. Boya ile bordür çalışması da yapabilirsiniz. Bu uygulama özellikle yüksek tavanlı evlerde harika bir sonuç almanızı sağlar.

Fotoğraf üstte: dfs.co.uk

Duvar boyama renkleri: Zambak-C-5007, Cubo Boya. – Yasemin-C-1025, Cubo Boya. – Sedir-C-1027, Cubo Boya. – Çaglayan-C-6002, Cubo Boya.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dekoratif boyama teknikleri – 4 farklı teknik

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 2 – MİMARİ KIVRIMLAR

Duvar boyama fikirleri ve renkleri
Duvar rengi: Renk konsepti Haki Zamanı, Bi’Boya.

Son dönemin en popüler eğilimlerinden biri bu mimari kıvrımlar. En çarpıcı sonuçları ise boya ile alabileceğinizi biliyor musunuz? Kemer kıvrımları için bir kağıt ya da karton ile şablon oluşturmanız yeterli olacaktır.

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 3 – ÇİZGİLERİN GÜCÜ

Duvar boyama fikirleri ve renkleri
Fotoğraf: lusthome.com

Oyuncu ve dinamik iç mekanlar tam bana göre diyorsanız şeritlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Eğer sakin mekanlar tercihinizse, şeritlerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sadece pastel bir renk kartelası tercih etmeniz yeterli.

Duvar renkleri: Zinnia-Scent, Nippon Boya. – Lemon-Zest, Nippon Boya. – Far-and-Beyond, Nippon Boya. – Capitols-Gold, Nippon Boya.

Duvar boyama renkleri

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 4 – ŞÖMİNEYE İKİNCİ BAKIŞ

Fotoğraf: Dominic Blackmore.

Evde çoğu kez, tek başına bir odak noktası olmayı başaran şömineler boya ile iddiasını zirveye taşıyor. Cesur davranıp kontrast temaları tercih edebilirsiniz.

Duvar boyama renkleri: Limon 3254, Düfa. – Melankolik 1850i Düfa. – Kirli Sarı 3189, Düfa. – Dalyan 2189, Düfa.

Duvar boyama renkleri

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 5 – FARKLI RENK SEÇİMLERİ

Bi’Boya.

Aynı mekandaki duvar yüzeylerinde farklı renk seçimleri yapabilirsiniz. Hayallerinizdeki duvarı yaratmak için birbiriyle uyuşan veya zıt renkleri karıştırabilir ve eğer isterseniz birden fazla boyama tekniğini birleştirebilirsiniz. Üstelik tek duvar boyayacağınız için sadece 0.75 litrelik bir boya miktarı yeterli olacaktır.

DUVAR RENGİ SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Bütünleyici bir iç tasarımın temeli mekanı tanımak ve renk uyum u: Mükemmel duvar-mobilya uyumu için iç mekanda kullandığınız tüm renklerin görsel ağırlıkları arasında bir denge oluşturmalısını z. Bunu yapmaya başlamadan önce renk çarkını iyi tanırsanız ana renkler, ikincil renkler ve bunların tüm ilgili tonları arasınd a farkı öğrenebilirsiniz.

Dengelemek için koyu bir rengin daha açık bir tonla tamamlanması gerek. Mesela salonda beyaz ile kırmızıyı, g ri ile yeşili ve sarı ile maviyi bir arada kullanmak gibi. Salonun uzda bu konsepti gerçekleştirmek için renkleri mobilyalar ve duvarla r arasında stratejik olarak dağıtmalısınız. Kusursuz bir duvar-mo bilya uyumu yaratmak için odanın boyutlarını bilmek ve buna uygun bir renk düzeni belirlemek önemli.

Küçük alanlarda renk düzeninin g örsel dengesi daha çok açık renklere yönlendirir. Daha geniş bir odad a ise mekanın daraltıcı olması gibi bir sorun yaşanmayacağı için turu ncudan kırmızıya, kahverengiden siyaha kadar her renk tonunu bir araya getirip iyi bir renk şeması oluşturmanız mümkün.

Rahatlatıcı sahil stili için uyumlu tonlar: Odaya dinlendirici bir huzur ve aynı zamanda tatil rahatlığı getirmek isterseniz, duvar-mobi lya uyumu için kumlu açık bej tonlarını kullanabilirsiniz. Halı, du varlar, koltuk ve sehpalar için aynı rengin tonlarını seçerek yumuşak b ir uyum yaratabilirsiniz. Ferahlatıcı bir hava için kendinizi mavi ve doğal keten tonlarının akışına bırakabilirsiniz. Bi’Boya.

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 6 -TAVANI İZLEMEK, BİZCE HARİKA!

dulux.co.uk

Çoğu kez gözden kaçan bir alan. Standart beyaza boyayıp geçiyoruz. Ancak tavana uygulanan yaratıcı boya uygulamaları evdeki derinlik algısını emin olun tamamen değiştirecektir. Tavandaki tonu, duvar ile aynı renkte devam ettirmeyi denerseniz bunu maksimum düzeyde hissedersiniz.

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 7 – ASİMETRİK GEOMETRİKLER

fromhousetohome.com

Geometrik hareketlilik asimetrik formlarda kendini gösteriyor. Ton-sür-ton uygulamasıyla dengeli ve derinlik hissini artıran duvar yüzeyleri elde edebilirsiniz. Fazla karışık görüntüden hoşlanmıyorsanız 3 ton kuralına bağlı kalabilirsiniz.

DUVAR BOYAMA FİKİRLERİ 8 – BİR DİLİM BOYA!

Fotoğraf, Carolyn Barber.

Dilimler de son dönemin popüler boya uygulamaları arasında yerini alıyor. Etkili görünmeleri için tavana yakın ya da duvarın 2/3 yüksekliğine denk gelecek şekilde uygulayabilirsiniz.

BİR OBJE YA DA MİMARİ DETAYI ÖNE ÇIKARMAK

Sadece geniş alanlar değil; daha küçük alanları da boyamayı düşünebilirsiniz. Örneğin bir vazoyu vurgulamak için sadece yaslandığı alan kadarını… Ya da tıpkı burada olduğu gibi bir raf alanını vurgulamak için mimari bir odak noktası yaratabilirsiniz. Benzer tekniği nişler için de uygulayabilirsiniz.