Düş kapanı nasıl yapılır?

0

Kötü enerji dışarı

Düş kapanı ya da dreamcatcher olarak da bildiğimiz bu bohem ruhlu, el yapımı süslemeler bir süredir dekorasyonda da kendinden sıkça söz ettiriyor. Biraz anlamına baktık, biraz da alışveriş seçeneklerine…

DREAMCATCHER/ DÜŞ KAPANI NEDİR?
Düş kapanları birçok inanca göre çok farklı anlamlar taşır. Eski Mısır, Maya, İnka, Kızılderili ve Şamanistler için şifa vericidir. Düş kapanında yer alan tüyler Kızılderililer içinse büyülü koruyuculardır. Bu sebeple savaşçıların başlarını, kalkanlarını süslerler. Onların inancına göre kötü ruhlardan ve kabuslardan korunmanın bir yolu da işte bu tüylerle bezeli düş kapanlarıdır.

MALZEMELER: Kenevir ip • Dekoratif boncuk ya da aplike • Kasnak

YAPILIŞI: Kasnağın etrafına ipi gelişigüzel dolayın. Daha sonra gevşek bir şekilde ipe ikinci turu attırın. Bu işlemi ortadaki boşluk küçülene dek bu şekilde örgü örer gibi devam ettirin. Ortadaki boşluk bittiğinde ipi iyice sıkıştırıp boşluklarını da alarak düğümleyin. Kasnağın alt ucundan sarkıttığınız ipleri dilerseniz püskül şeklinde çoklu yaparak kullanabilir dilerseniz 3-4 adet üzerlerine boncuk ya da tüy asarak süsleyebilirsiniz.

Nihal Akınsoy/@noktalivirgul/Instagram

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.