Düğmeli projeler

Ahşap, plastik, karton gibi farklı malzemelerden rengarenk düğmeler bu ayki hobi odamızın konuklarıydı. Onları kullanarak askılıktan panoya, sarkıttan duvar dekoruna pek çok güzel ve yaratıcı fikre imza attık.

İngilizce’de bir terim vardır, minik bebekler için “düğme kadar tatlı” derler. Sahiden de düğmeler işlevlerinin yanı sıra çok çeşitli ve sempatik görünümlere sahipler ve sanki sihirli bir el değmiş gibi bulundukları yere güzellik ve renk katıyorlar. Baharla beraber siz de evinize renk ve enerji getirmek isterseniz; uygun fiyatla Kadıköy’de kurulan Cuma Pazarı’ndan veya Eminönü’nden temin edebileceğiniz düğmelerden destek alabilirsiniz!

Sarkıtlarda Kumaş başlıklı olan sarkıtlarınıza seçtiğiniz renklerdeki düğmeleri dikerek, kumaş olmayan sarkıtınız varsa da düğmeleri yapıştırarak yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Saat, sarkıt, çiçekler ve süt şişesi görünümlü vazo, Ikea.

Yastıklarda Düz, beyaz bir yastığın üzerine dilediğiniz şekilde, kendinizin oluşturabileceği bir şablon aracılığıyla değişik renklerde düğmeleri dikin. Yastığınız çok daha enerjik bir hale gelecektir. Hasır sandık, minder kumaşı, Ikea.

Duvarda Duvarınıza hareket kazandırmak için ille de duvar kağıdı ile kaplamanıza gerek yok. Karışık renklerdeki düğmeleri duvarınıza yapıştırarak odanızda bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Düğmeleri yapıştırmak için hamur yapıştırıcı tercih ederseniz duvara zarar vermeden, istediğiniz zaman duvarda hiçbir leke bırakmadan düğmelerinizi çıkarabilirsiniz. Kanepe, Ikea. Yastıklar, Bauhaus.

Peçete halkası mı, kurabiye mi? Peçetelerinizi düğme şeklinde hazırlayıp pişirdiğiniz kurabiyelerle süslemek çok basit ve eğlenceli. Düğme şeklinde kurabiye pişirmek için kalıba ihtiyacınız yok. Hamurunuzu açtıktan sonra önce bir yuvarlak kalıp ile kesin, ardından daha küçük bir yuvarlak kalıp ile kesmeden, hamurun üzerinde iz bırakın. İnce bir şiş yardımıyla ortasına 2 veya 4 delik açın, kurabiye düğmeleriniz hazır.

Zarf vs…Düğmelerinizi defterlerinizin üzerine yapıştırabilir, zarflarınıza pratik bir açma kapama sistemi oluşturabilirsiniz. Düğmelerden sevdiklerinizin isminin baş harfiyle kart hazırlayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN NUR BİLGİNOĞLU ANAÇ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR