Dramatik atmosfer

Yaşamın biraz da karanlık yüzünü estetikle birleştirerek ortaya koyan gotik dekorasyon stili, karanlık, gizemli ve dramatik bir atmosferden hoşlananlar için romantik yüzü ile yeniden moda.

Göğe doğru uzanan ince ve sivri uçlu kuleler, ihtişamlı katedraller, taş şatolar, karmaşık ve girift bir mimari ve uzun kemerli pencereler Ortaçağ dönem mimarisinin en belirgin özellikleri. Elbette artık katedral ve şatolarda yaşamıyoruz. Bu nedenle stilin aslına uygun olarak, birebir uygulanması da mümkün değil. Gotik stilde belli parçaları daha sade ve modern yaşam tarzına adapte edebilir, bunu da mobilya, kumaş ve görsel dekoratif detayların doğru bir kombinasyonu ile başarabilirsiniz. Örneğin gotik stilin en dikkat çeken parçaları oymalı büyük yemek masaları, kumaş döşemeli ve yüksek sırtlı sandalyeler gibi büyük masif ahşap mobilyalar. Özellikle Ortaçağ’daen popüler desen olan dört yapraklı yonca motifini sandalye sırtlarında oyma yaptırabilirsiniz. Motifi tüm ev tekstilinde de kullanabilirsiniz. 

Kalın kadife perdeliklerde drape ve rustik perde boruları tercih ediliyor. Stili pekiştirmek için perde boru uçlarında “fleur delis” ya da yonca motifleri çok şık duruyor. Ayrıca damask desenli duvar kağıtlarıda gotik stili yansıtan öğelerden. Eğer evinizde mimari olarak değişiklik yapabiliyorsanız, gotik mimariyi en iyi vurgulayan seçeneklerden uzun tavan kirişleri ekleyebilirsiniz.

Renkler ve kumaşlar
Temanın ana rengi her ne kadar siyah ve koyu tonlar olsa da yeni gotik stilde daha pastel tonlar da dekorasyona dahil ediliyor. Ayrıca siyah ve koyu renkler hem hataları ortaya çıkarır, hem de mekanları çok daha dar gösterir. Bu nedenle gri, pastel pembe, gül kurusu ve morun açıktan koyuya uzanan tonlarını dekorasyona ekleyebilirsiniz. Eğer ille de siyah diyorsanız duvar kağıdı ve mat desenler kullanabilirsiniz. Stili öne çıkaran bir diğer seçenek ise kumaşlar. Özellikle kalın koyu kırmızı, mor ya da koyu yeşil renkte kalın kadifeler ve siyah ya da pastel pembe dantel kumaşlar mekanda daha dramatik bir hava yaratırken biraz da gizemli ve seksi bir etki bırakır. Yatak örtüleri ve ev tekstilinde kadife, ince brokarlar, müslin, dantel ve tüller kumaş seçeneklerinden birkaçı.

Gotik stilin olmaza olmaz aksesuar hiç kuşkusuz şamdan ve mumlar. Büyük taşlı pirinç avizeler de mekan aydınlatması olarak dikkat çekiyor. Kemerli pencere kornişleri, vitray ve cam aksesuarlar da bu stilin detaylarından…