Dört köşe bahçe

0

Bahçenizde farklı görüntülerin sizi karşılaması için, doğru bir planlama yapın ve yeni fikirlere kapınız açın.

Bahçenin dört bir yanında farklı bir görünüm yakalamaya ne dersiniz? Renk ve türlerin uyumlu seçimi, doğru tasarımla bahçenizin çehresini değiştirebilirsiniz.

Planlamayı yaparken bahçeyi bölümlere ayırın. Hangi noktada nasıl bir görüntü oluşturmak istediğinizi, nasıl bir kullanım alanı yaratmak istediğinizi önceden düşünün. Bu planlar dahilinde de sert zemin ile yeşil dokuyu dengeli şekilde harmanlayın. Bahçede denge önemlidir, unutmayın. Oturduğunuz noktada bahçenin keyfini çıkarırken, yoğun yeşil doku içinde de boğulmamalısınız. Yaşadığınız bahçenin ön ve arka cephesi birbirini tamamlamalı. Fakat bu sırada da dikkat etmeniz gereken detaylar var. Ön bölüm ne kadar davetkar ise arka bölüm biraz daha kapalı, korunaklı olmalı. Öncelikle yürüme yollarının planını çizin. Ardından hangi noktada durmak istediğinize karar verin. Simetrinin etkisiyle yollar kendini vurgular ve şık bir görüntü oluşturur. Yolların yan bölümlerinde yer alan çiçek tarhları için farklı düzenlemeler tercih edebilirsiniz. Sınır noktalarda her dem yeşil bitkiler ve yer yer çiçekli türlerle tamamlayın. Her mevsim yeni bitki dikimi yapsanız bile kalıcı türler mutlaka olmalı.

Çiçek tarhlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli detay dikimini yaptığınız bitkilere kolay ulaşabilir olmanız ve bakımlarını rahat bir şekilde yapmanızdır. Bu detayı asla atlamayın. Yer yer alan içinde saksılı bitkiler de kullanarak tekdüzeliği ortadan kaldırabilirsiniz. Saksı seçiminde bahçe mobilyasıyla uyumlu malzeme seçimi güzel olabilir. Alanınız küçükse elle sulama yapabilirsiniz. Fakat büyük metrekarelere sahip bahçelerde, damla sulama sistemi kurmanız, daha verimli olacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.