Dört kişiye bir dünya

İstanbul Esenkent’te 4 kişilik Gören Ailesi’nin evindeyiz. Ev sahibesi Hayriye Gören burada ailenin her üyesinin keyif alacağı, detaylarında rengi bol, aydınlık yaşam alanları düzenlemiş.

Salonda üç ayrı bölüm oluşturulmuş. Oturma alanı, yemek alanı ve ikili sohbetlerin yapılabileceği fiskos köşesi.

Esenkent’te üç oda, bir salondan oluşan bir apartman dairesindeyiz. Dört kişilik Gören Ailesi bu evde kendileri için mutlu bir dünya yaratmışlar. Yaklaşık bir yıl önce taşınan ailenin burayı seçmesinde evin büyüklüğü, kullanışlı olması ve bol gün ışığı çok alması etkili olmuş. Aile eve taşındıktan sonra mutfakta ve banyoda değişiklikler yapmış. Mutfakta dolaplar tümüyle yenilenmiş. Hayriye Hanım evin dekorasyonuyla eşi Cenk Bey ile birlikte ilgilenmiş. Evin duvarlarında kırık beyaz renk kullanılmış. Mobilyalarda ise beyaz, turkuaz ve taş rengine yönelinmiş. Evi döşerken ilham kaynağı ise dekorasyon dergileri olmuş. Hayriye Hanım günün önemli bir  bölümünü evinin mutfağında geçirdiğini söylüyor. Bu nedenle ona gerekli olan malzemelerin kolay ulaşılabilir yerlerde olmasına özellikle dikkat etmiş. Mutfakta bol dolap ve açık raflar tercih edilmiş. Şeker renkli kavanozlar, cupcake desenli ürünler, çiçekli tabaklar ise bu mutfağa canlılık katan aksesuarlar. Mutfak büyük olduğundan kahvaltı saatleri için de bir oturma alanı oluşturulmuş. Mutfak aynı zamanda evin balkonuna açılıyor. Cam sistemle kapatılan balkonda da keyifli bir oturma alanı yer alıyor. Hayriye Hanım burada arkadaşlarını ağırlıyor. Aynı zamanda kendisi de burada zaman geçiriyor. Çiftin iki çocukları bulunuyor. Evin kızı İlkim’in odasında uyku ve oyun alanlarının dışında okula gittiği için rahat bir çalışma ortamı yaratılmış. Evin oğlu İlker ise daha küçük olduğu için ona da oyun oynayabileceği bir alan sağlanmış. Ebeveyn yatak odasında ise beyaz duvar ve mobilyalara koyu mürdüm renkte tekstil ürünleri eşlik etmiş.

Salondaki yemek masası ve büfe İkea’dan alınmış. Ev sahibesi yakın zamanda bu mobilyaları beyaza boyayıp onlara ikinci bir şans vermeyi planlıyor.

Ev, aksesuarlarla renklendirilmiş bir mutfağa sahip. Masa ve terek İkea’dan alınmış.

Evin, 2 sınıfa giden minik kızı İlkim’in odasındaki yatak, şifoniyer ve dolap Masko’dan alınmış. Çalışma alanı İkea’dan alınan masa ve sandalye ile oluşturulmuş. Hayriye Hanım’ın ördüğü tığ işi örtü yatağı süslüyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR IBRAHIM ÖZBUNAR