Dönüşümü ertelemeyin

Evinizde kullanmadığınız alanları en iyi şekilde değerlendirmenin farklı yolları var. İlham verici ve kullanışlı köşeler yaratarak atıl duran alanları baştan kurguluyoruz.

Evinizde size hissettirmese bile ilgi bekleyen gözden kaçmış bir köşe, ihmal ettiğiniz boş bir duvar mutlaka vardır. Evinize yaz atmosferi katarken ya da genel anlamda zamansız bir dönüşüm için atıl alanları ideal şekilde değerlendirebilir; duvar girintisi gibi unutulmuş alanları geri kazanmak için renkleri kullanabilir ve evinizde ihmal edilmiş alanların güzelliklerini ortaya çıkarabilirsiniz. İşte size birkaç örnek.

florenceandfreya.com

Duvara farklı bakış
En büyük atıl alan aslında duvar yüzeylerimiz. Dönüşüm sadece fonksiyonel olmak durumunda değil. Estetik bir görünüm katarak da atıl bir yüzeyi dönüştürebilirsiniz. Payanda, süpürgelik ve diğer pervazları açık, yansıtıcı renklere, hatta duvarlardaki renge zarif şekilde kontrast oluşturan renklere boyayabilirsiniz. Bu yöntem, aydınlığını azaltmadan odaya farklı bir hava katar.

Petek varsa?
Pencere önünüzde petek varsa bu alanı es geçmeniz gerekmez. Isıyı bloke ettiği için genellikle önüne ya da üzerine bir şey koymayız. Portatif bir köşe planlayarak en azından kaloriferin yanmadığı zamanlarda mevsimlik bir çözüm üretebilir ya da petekten yüksek bir masa ile burayı çalışma alanına dönüştürebilirsiniz.

Ikea.

Nasıl yapmalı, neler yapmalı?

Planlı ve eğlenceli bir yol izleyin
Öncelikle, yorucu olarak gördüğünüz işleri erteleme fikrinden kurtulup tutkularınızı ateşleyecek dekorasyon sürecine adım atmanız gerekiyor. Bunun için ilk iş, yapılacaklar listesi oluşturmak. Sonraki adımda, zamanınızı en verimli şekilde kullanmak için bir eylem planı hazırlamak sizi karmaşıklıktan kurtaracak. Gerekirse listedeki maddelerinizi küçük eğlenceli parçalara bölebilirsiniz. Unutmayın, bir adımı tamamlamak için gerçekçi bir hedef koymak, motivasyonunu artırmak için çok önemlidir. Bu nedenle yapabileceğinize inandığınız işler ve süreler belirleyin. Sizi en çok motive edecek unsur ise, bu işlerin bittiğinde kendinizi ne kadar huzurlu hissedeceğinize odaklanmanız.

Arka planda kalanları öne çıkarın
Duvarları renklerle çerçevelemek bu alanların özelliklerini ortaya çıkaracaktır. Ya da, pencere çerçevenizle kontrast oluşturacak bir renk ile ofset panel uygulaması yapabilirsiniz. Doğru renkler seçilerek uygulanan teknikler sayesinde, dikkatleri istediğiniz şeye yöneltebilirsiniz. Ayrıca, pencerenizden görünen manzaraya ait renkleri ev içinde de kullanmak manzaranızı bir sanat eserine dönüştürebilir.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ