donan-cicekler-nasıl-kurtarılır

Donan çiçekler nasıl kurtarılır? İşte adım adım yapılması gerekenler

Donan çiçekler nasıl kurtarılır? Hoş görünümleri ve zarif kokuları ile evlerimizi süsleyen çiçekler, çoğu zaman duygusal bağ kurduğumuz canlılardır. Her ne kadar soğuk hava koşullarına adapte olabilseler de zorlu hava şartları çiçeklerin donmasına sebebiyet verebilir. Donarak adeta damar tıkanıklığı yaşayan çiçeklerin su kanalları tamamen tıkanır. Dolayısıyla kök kısmından yeterli miktar su ve vitamin/mineral alamayan çiçekler zamanla kurur. Donan çiçekleri kurtarmak ve yaşamasını sağlamak amacı ile birtakım yöntemlerden faydalanabilirsiniz. İşte donan çiçekleri kurtarma yöntemleri..

Donan Çiçekler Nasıl Kurtarılır?

 • Sağlam tomurcukları mevcut olan donmuş çiçekleri kurtarmak için ilk olarak çiçeğinizin yerini değiştirebilirsiniz. Soğuk ortamdan sıcak ortama taşıyarak çiçeğinizin tomurcuklarının yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz. Çiçeğiniz her ne kadar bazı yapraklarını kaybedecek olsa da kısa zamanda eski sağlığına kavuşacaktır.
 • Çiçeği dondan kurtarmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de çiçeği alüminyum folyoya sarmaktır. 
 • Donmuş çiçeğinizi gazete kağıdına sararak donun erimesini sağlayabilirsiniz. 
 • Eğer çiçeğinizin kök kısmı hala sağlamsa çiçeğinizi direkt olarak sıcak bir ortama almalı ve donan tüm dallarını budamalısınız. Donmuş olan dalları budadıktan sonra toz mangal kömürü sürerek bitkinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Çiçeğinizin donmuş olan tüm yapraklarını dikkatli bir şekilde kesip gövdesinden ayırmalısınız. Bu noktada kesim işlemini 5 derecelik açıyla yapmaya dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğu kadar fazla canlı birki örtüsü bırakmalı ve çiçeğin gövdesinin en az 5 cm uzunluğunda toprak üstünde olmasını sağlamalısınız. 

Çiçekler Soğuktan Nasıl Korunur?

Donmuş çiçeklerinizin bir kez daha donmasını engellemek amacı ile birtakım önlemler alabilirsiniz. Çiçeklerinizi soğuktan korumak için alabileceğiniz önlemler şunlardır;

 • Çiçeklerin donmasını engellemeyi ağlayan en etkili çözüm; çiçeği soğuk ortamdan uzaklaştırıp sıcak ortamda konumlandırmaktır. Böylelikle çiçeğinizin uzun vadede donmasını önleyebilirsiniz. 
 • Çiçeğinizin saksısına bir kağıt ve kapak yerleştirebilir, bitkilerinizin üzerini örtebilirsiniz.
 • Soğuk bir çerçeve ya da sera inşa ederek çiçeğinizin değişen hava koşullarından etkilenmesini önleyebilirsiniz. 
 • Bir ısı kaynağı temin ederek çiçeklerinizin bulunduğu ortamı belirli bir sıcaklıkta tutabilir, çiçeklerinizin donmasını önleyebilirsiniz.
 • Soğuğa dayanıklı çiçek çeşitlerinden tercih etmeniz bu noktada önem arz eden hususlardan birisidir. 

Donan Çiçeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuktan donan çiçeğinizi kurtardıktan sonra çiçeğinizi özel bir bakım sürecine tabi tutmanız gerekir. Yapı itibari ile daha hassas bir hale gelen donan çiçeklerin bakımını yaparken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

 • Donan çiçeğinizin solunum ihtiyacı daha fazla olacaktır. Dolayısıyla çiçeğinizin nefes alabilmesi ve tekrardan büyümeye başlayabilmesi için geniş saksılardan tercih etmeniz gerekir. Özellikle seramik saksı çeşitlerinden birini tercih etmelisiniz. Metal saksılar ısıyı içine hapseder ve çiçeğinizin köklerinin fazla ısıdan zarar görmesine sebebiyet verebilir. Drenaj deliği olmayan ya da yalnızca tek bir drenaj deliğine sahip olan saksılardan birini tercih ederek çiçeğinizin nemden etkilenmesini önleyebilirsiniz. 
 • Donan çiçeğinizi yeni bir saksıya geçirmeden önce ölü kökleri dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Ölü kökleri temizlediğiniz takdirde çiçeğiniz suyu ve vitaminleri çok daha iyi bir şekilde emecektir.
 • Çiçeğinizi sularken tercih ettiğiniz suyun niteliğine de dikkat etmelisiniz. Kireçli musluk suları, çiçeğinizin toprağında bulunan mineral yapısını bozabilir. Bu durum donarak hasar görmüş çiçeğinizin ölmesine sebebiyet verebilir. Bu noktada çiçeğiniz için damıtılmış su ya da yağmur suyu kullanmanız oldukça isabetli bir tercih olacaktır. 
 • Çiçeğinizin yaşam ömrünü daha da uzatmak için hindistan cevizi kabuklarından üretilmiş olan organik saksıları kullanabilirsiniz. Böylelikle çiçeğinizin köklerinin çürümesini önleyebilirsiniz. 
 • Çiçeğinizin etrafına birkaç tane taş koyarak drenaj yapabilir, köklerine fazla su gitmesini önleyebilirsiniz. 
 • Çiçeğinizi konumlandırdığınız saksının altında bulunan bir kafes fark ederseniz bu kafesi direkt olarak çıkarmalısınız. Böylelikle çiçeğinizin köklerinin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Basit bir serada neler olmalı? Bitkilerinizi koruyun