Doğrular ve yanlışlar

Yaşam alanlarında; doğru ya da yanlış yerleşim uygulamalarından, renk ve desen seçimlerinden hatta mobilya stillerinden ilham almak mümkün.

İlk bakışta ferah ve aydınlık bir mekan izlenimi yaratan bu salonda stil doğru uygulanmış ve seçilen ürünler birbiri ile uyumlu. Ancak:
1. Odanın ölçüleri ve tavan yüksekliği göz önüne alındığında tekli koltuklar fazla yüksek ve geniş kalıyor. Üç berjer kullanımı odanın daralmasına yol açmış.
2. Orta sehpa fazla kütlesel ve karanlık kalmış. Bunun yerine hem stille uyumlu, hem de daha geniş gösteren cam tablalı beyaz bir sehpa daha doğru olur.
3. Beyaz geniş koltuğun yerine kanepe yüksekliğinde tekli koltuk ve iki hasır berjer yerine bir adet kullanarak odayı ferahlatabilirsiniz.
www.rivieramaison.com

Oldukça konforlu bir dinlenme odası. Geniş ve yayılacağınız bir kanepe, televizyon ve pratik bir orta sehpa. Ancak:
1. Konforlu bir televizyon ve dinlenme odasında şık tüller dekoratif olabilir ama mutlaka stor ya da güneşlik gibi ışığı kesen kalın perdeler de kullanılmalı.
2. TV ünitesi ile kanepe arasında kalan mesafe yeterli değil gibi duruyor ve televizyon pencereden gelen parlak ışığı direkt aldığı için sağlıklı izlemeye el vermiyor.
3. Orta sehpa ilk bakışta işlevsel ama kanepeye yayılmış bir şeyler izlerken ya da okurken sürekli sehpaya uzanmak çok iyi bir fikir değil. Bunun yerine kanepeye geçen tekerlekli bir “U” sehpa doğru seçim.
www.gardisette.de