Doğru yerleşimin şifresi

Mekan + Mobilya + İnsan İlişkisi

Doğru yerleşim konfor için çok önemli. Bu yüzden, hazır mevsimsel değişiklikleri de girişmişken, mobilyaların mekanla ve birbiriyle ilişkilerini bilmek daha pratik bir dekorasyon için son derece faydalı olur.

1. ODAK NOKTALI YERLEŞİM
Bu yerleşimde odak noktası kitaplık, televizyon ünitesi ya da şömine gibi pek çok şey olabilir. Bu yüzden oturma birimlerinizi oturduğunuzda odak noktasını gerçek biçimde konumlandırın. Tam karşıya ikili ya da üçlü kanepe, her iki yana birer koltuk ya da berjer ve aralara kolayca ulaşabileceğiniz gibi yan sehpalar yerleştirin. Bir ya da iki küçük puf konforunuzu artırır.

 

2. SOHBET ODAKLI YERLEŞİM
Bu yerleşimde çember formunu baz alın. Kanepe kullansanız da tercihinizi ağırlıklı tekil ünitelerden yana kullanın. Çünkü koltuklar yan yana ve yuvarlak biçimde yerleştirirse misafirlerin kendi arasında sohbet etmesi kolaylaşır. Sohbet sırasında çemberin içine girmek misafirleri rahatsız edebilir. Bu yüzden aralara küçük sehpalar yerine tam ortaya genişçe bir sehpa servis için ideal.

 

3. OYUN ODAKLI YERLEŞİM
Bu yerleşimde çember formunu baz alın. Tercihinizi ağırlıklı tekil ünitelerden yana kullanın. Çünkü koltuklar yan yana ve yuvarlak biçimde yerleştirilirse misafirler kendi aralarında daha kolay sohbet eder. Sohbet sırasında sürekli bölmemek için aralara küçük sehpalar yerine tam ortaya genişçe bir sehpa kullanın.

 

4. HIZALI YA DA SİMETRİK YERLEŞİM
Bu yerleşim günlük yaşam alanlarında sık tercih edilmiyor. Çünkü asimetrik veya dağınık yerleşim yaşam alanlarını daha samimi gösterir. Ancak küçük bir salonunuz varsa simetrik bir yerleşim düşünebilirsiniz. Bunu uygularken benzer ve aynı ölçüde iki kanepe tercih edin. Bu simetri algısını güçlendirir. Atmosferi tablolar, lambader, abajur ve sarkıt gibi aydınlatma seçeneklerini bir arada kullanarak tamamlayın.