Doğru ütüyü seçmenin incelikleri

Ütüsü en zor olan kumaşları sıkça kullandığımız yaz mevsiminde, doğru ütüyü seçmenin inceliklerini bilin!

Ütü yapmak birçoğumuz için kaçınılmaz bir yük. Bu işi daha az stresli ve daha verimli hale getirmek ise seçeceğiniz ütüden geçiyor. Buharlı ütüler kumaşı nemlendirmek veya standart bir ütü ile yapacağınız ütüleme işlemini hızlandırmak açısından çok daha avantajlı. Yazlık kumaşları bu ütülerle çok daha kolay ütülemeyebilirsiniz. Alırken ihtiyaçlarınıza göre ütünün watt’ına, buhar gücüne ve su tankının büyüklüğüne bakın.

ÜTÜ MASASI SEÇERKEN
– Çeşitli model, biçim ve ölçüdeki çamaşırı üstünde kolaylıkla hareket ettirebileceğiniz, geniş ve doğru orantılı bir masa seçin.
– Uzun bir masanın üstüne pantolon paçalarını boylu boyunca yerleştirebilirsiniz.
– Dar enli bir masa gömlek veya bluz gibi geniş yüzeyleri yerleştirmeyi sınırlar.
– Sivri uçlu masanın ucuna kol, pervaz gibi bölümleri geçirerek ütüleyebilirsiniz.

EDB6150/ELECTROLUX
180 gr güçlü buhar püskürtme özelliği sayesinde, bir düğmeye basarak kırışıklıkları giderebilirsiniz. Taban plakasında bulunan 500 adet delikten eşit oranda 0-40g/dk değişken buhar püskürtüyor.

KEHRİBAR/VESTEL
6 bar’lık buhar basıncına ve NanoCeramic dayanıklı, kaygan özel seramik tabana sahip. Sıcakken su ekleyebilme özelliği ile sürekli dolum imkanı sunan ütünün şok buhar oranı dakikada 300 g, sürekli buhar oranı ise dakikada 120 g. 1700 ml’lik su haznesi var.

ECO SERİ/HOTPOINT
2100 W gücündeki ütünün buhar basıncı 5,5 bar. Ceramic Glide seramik tabana sahip. 220 gr şok buhar, 0-110 gr sabit buhar çıkışı mevcut. Ayrıca sabit dikey buhar çıkışı bulunuyor. Işıklı ısı ayar göstergesi de olan ütü su tankı boşaldığında uyarı veriyor.

SKYFALL/FAKİR
2800 W’lık ütünün tabanı premium double seramik. Şok buhar oranı 180 gr, devamlı buhar oranı ise 45 gr. Su tankı kapasite 250 ml.

AZUR PRO GC4880/85/PHILIPS
T-ionicGlide Taban, titanyumoksit katmanlı yapısıyla kıyafetlerin üzerinde süzülme hissi veriyor. 350 ml su hacmi su haznesi, tek seferde daha fazla parça ütülemeyi mümkün kılıyor.

AR 648 STEAMART/ARZUM
Turmalin kristalli, İyon teknolojili Supreme Glide Ceramic taban ile ekstra kayganlık sağlayan ütü 2700 W. 134 adet buhar deliği ile ektra buhar sağlıyor. 425 ml kapasiteli ışıklı su tankına sahip.

OPTIMAXX/PROFİLO
2700 W gücü ile hızlı ısınıp çabuk ütülüyor. 130 gr yoğun şok buhar özelliği sayesinde her cinsten kumaşın çok kolay ütülenmesini sağlıyor. Püskürtme düğmesi sayesinde ön nemlendirme yaparak kırışıklıkların açılmasına büyük ölçüde yardım ediyor.