Doğru kanepeyi seçmek

Bazen evimize alacağımız bir eşya üzerine çok fazla düşünür, bu konuda çok fazla zaman harcarız. Örneğin salonumuza ya da oturma alanımıza alacağımız kanepe gibi. Gerçekten de doğru kanepe seçimi bu tip alanlarda dekorasyonun başlangıç ve odak noktasını oluşturması açısından kritik önem taşıyor. Kanepe tercihi içinse sınırsız seçenek bulunuyor. Bu nedenle hem alanınıza hem de ihtiyaçlarınıza uygun bir kanepe seçmek işin püf noktasını oluşturuyor. Ama bu da her zaman sandığınız kadar kolay olmayabiliyor. İşte doğru kanepeyi seçerken faydalanabileceğiniz birkaç detay!

Boyut
Sadece kanepeyi yerleştireceğiniz alanın değil, kanepenin boyutu da önem taşıyor. Bazıları için ufak sohbetler yapılabilecek kompakt bir kanepe yeterliyken, bazıları içinse kanepe hafta sonu üzerine yayılıp keyif yapılabilecek bir alan olabilir. Yine üzerinde geçireceğiniz vakte ve alanın şekline göre L tipi ya da standart bir kanepe seçimi yapabilirsiniz. Kanepeyi yerleştirdiğinizde odada yeterince hareket alanı kalması önem taşıyor. Bu konu kafanıza takılıyorsa kanepenin ölçülerinde bir çarşafı yere sererek size ne kadar alan kalabileceğini hesap edebilirsiniz. Böylece orta sehpa ile orantısal açıdan nasıl bir görünüm sergileyeceğini de kolay yoldan test etmiş olursunuz.

Stil
Kanepe almadan önce odanın genel olarak nasıl bir stile sahip olması gerektiğini belirlemelisiniz. Yapılan en büyük hata alışveriş mağazalarında hoşa giden bir kanepenin sadece ‘güzel’ ya da ‘kaliteli’ veyahut ‘indirimde’ olması sebebiyle alınmasıdır. Bu tip bir alışveriş daha sonra pişmanlık duymanıza yol açabilir. Eğer odanız modern bir görünüme sahip olsun istiyorsanız sade ve düz hatlı, nötral tonlarda bir kanepe tercih etmelisiniz. Etekli kanepeler daha klasik stilde odalar için uygun olabilir, barok stili bir kanepe ise eklektik bir düzende daha iyi sonuçlar verebilir.

Renk
Koltuklara tam ölçülerinde kılıf dikilebilmesi ve döşeme kumaşlarının uygun fiyatlarla değiştirilebiliyor olması renk seçimini eskisi kadar önemli kılmıyor. Ancak daha sonra değişiklik yapsanız bile ilk seferde doğru karar vermek daha sonradan gereksiz bir masraf yapmanızı engelleyecektir. Canlı renklerde bir kanepe seçiyorsanız odanın geri kalan düzenlemesinde hiçbir bir falsonun olmaması gerekir. Eğer odanızın dekorasyonuna fazla güvenmiyorsanız gri ya da krem gibi daha garantili renkleri tercih edebilir, canlı renklerde yastıklar kullanarak istediğiniz hareketliliği odanıza katabilirsiniz.


Doku

Kanepeyi seçerken kanepede kullanılan malzeme de en az boyut, stil ve renk kadar önem taşıyor. Hatta kullanılan malzeme kanepenin rahatlığını ve aile kullanımına uygunluğunu belirlediğinden diğerlerinden çok daha fazla öne çıkabilir. Süet, şık bir kanepe almadan önce çocuklarınızı ve ev hayvanlarınızı da dikkate almalısınız. Kullanılan malzemeye aile üyelerinden birinin alerjisi olabileceğini de unutmayın. Deri gibi bir malzeme zamanı olmayan ve bakımı kolay bir tercih olabilir. Eğer kanepenizi yazın bahçeye ya da balkona çıkarmaya niyetleniyorsanız mutlaka üzerine yazlık bir kılıf geçirmelisiniz.

Fotoğraflar: Decoist