Doğru halı
Doğru halı

Halı seçerken nelere dikkat edilmeli? Doğru halı evinizi güzelleştirir!

Doğru halı seçimi nasıl yapılır? Halı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Dekorasyon ve renk uyumu yakalamaya çalışırken yanlış seçimler yapmayın. Halı bir odanın en önemli öğelerinden biridir. Peki halı seçmenin püf noktaları nelerdir? Yanıtlar Evim Dergisi arşivinden…

DOĞRU HALI NASIL SEÇİLİR?

Farklı doku, renk ve desen seçenekleriyle yaşam alanlarımızı kaplayan halılar; artık sadece ayağımızın altında hissettiğimiz bir konfor değil.

Göze hitap eden desenleri ile mekana sanatsal dokunuşlar ekleyen, canlı renkleri ile sıkıcı alanları bir anda hareketlendiren, dokuları ile odaya derinlik katan, kimi zaman odak noktası kimi zamansa fon oluşturan yumuşak zemin kaplamaları, dekorasyonu tamamlayan temel bir unsur olarak evlerimizdeki yerlerini alıyor.

Buradaki kilit nokta sadece odanın yapısına ve genel dekorasyonuna uyum sağlayan doğru halıyı seçmek! Unutmayın doğru halıyı seçerek yaşam alanlarınızı güzelleştirebilirsiniz.

FON MU, ODAK NOKTASI MI?

Öncelikle halıyı evinizde dekorasyonunuza fon oluşturacak bir öğe olarak mı yoksa dekorasyonu belirleyen bir odak noktası olarak mı kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.

İsterseniz nötral tonlarda desensiz ya da çok hafif desenli bir halıyı ya da duvardan duvara halı döşemeyi tercih ederek halınızı sadece bir fon, sade bir arka plan öğesi olarak kullanabilirsiniz.

Ancak halıda desen kullanımı, mekanlarına kendi imzalarını atmak isteyenler için gün geçtikçe daha popüler hale gelmeye başladı. Çünkü desenli halılar, odaya has bir tema katıyor, çoğu zaman odanın odak noktasını oluşturarak oda için özel olarak tasarlanmış gibi bir görüntü sergiliyor.

Böylece halıda seçeceğiniz renk ve desenlerle mekanınıza kişiliğinizi ve ruhunuzu yansıtabiliyor, hatta özel desen ve formlu tasarımlar yaptırarak evinizde kullanacağınız halıyı tamamen kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

HALI EBADI VE FORM SEÇİMİ

Doğru halı seçiminde, halı ebadı ve form seçerken öncelikle halının kullanılacağı mekana dikkat etmek gerekiyor. Küçük metrekareli bir odada büyük ebatlı bir halı kullanırsanız, mekan olduğundan daha dar gözükür.

Bu nedenle mobilyalarınızı seçtikten ve yerleştirdikten sonra halı seçiminizi yapmalısınız. Form seçiminde ise mobilyalarınızın tarzına ve dekorasyonunuzun stiline göre seçim yapmalısınız.

Halınızın mobilyalarınızın altında kalmasını istemiyorsanız kare ya da yuvarlak formlu tasarımları tercih edebileceğiniz gibi, yemek masanızın tarzına ve formuna göre dikdörtgen bir halı da seçebilirsiniz.

DOĞRU HALI İÇİN DOĞAL MI SENTETİK LİF Mİ?

Halı imalatında doğal ve sentetik lifler kullanılıyor. Doğal liflerin en çok kullanılanları ise yün, ipek ve floş. Yün mat veya yarı mat bir görüntü veriyor ve sıcak bir tuşesi bulunuyor. Sıcak havalarda ise serinletici etki yaratıyor. İpek daha serin bir tuşesi olan parlak bir lif. Floş da çok pahalı bir malzeme olan ipeğe benzer yapısı ve daha ekonomik oluşu ile genişçe kullanım alanı buluyor.

İpeğin negatif tarafı ise maliyetinin yüksek olması. Floş yıkandığında keçeleşme söz konusu olabiliyor. Kullanışlılık açısından yün daha üstün özellikler gösteriyor. Kullanılan sentetik lifler ise akrilik, polyester, polipropilen, polyamid gibi polimerlerdir. Bu lifler doğal liflerin bazı özelliklerini taşıyor.

Akrilik ve polyamidin yüne daha yakın özellikte olduğu söylenebilir. Özellikle akrilik elyaf hem çok kullanışlı, hem sıcak tuşeli, hem de uzun ömürlüdür. Polipropilen ve polyester gibi lifler keçeleşme özelliği sebebiyle suyu çok sevmez ve akrilik kadar uzun ömürlü değildir.

Fotoğraflar sırasıyla :Tepe Home. Vintage halı, Apex. Petunya, Atlas Halı. Panorama serisi, Bellona Halı.

DESENLİ HALILARLA HAREKETLENEN MEKANLAR

https://www.evimdergisi.com.tr/desenli-halilarla-hareketlenen-mekanlar/

HALI ÇEŞİTLERİ NELERDİR? İŞTE A’DAN Z’YE HALI

https://www.evimdergisi.com.tr/hali-cesitleri-neler-iste-adan-zye-hali/