Doğru deterjan hangisi?

Deterjan seçerken ve kullanırken bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

Toz deterjan mı, sıvı deterjan mı? Bu tamamen size kalmış. Yeter ki beyazlar için beyazlatıcı içeren, renkliler içinse beyazlatıcı içermeyen deterjanlar tercih edin. Yünlüler ve ipekliler içinse enzimsiz bir deterjan seçin.

Ne kadar deterjan kullanmalı? Deterjanı doğru miktarda kullanmak, sandığınızdan daha önemlidir. Çünkü fazla deterjan, çamaşırlarınızı daha fazla temizlemeyecektir. Aksine, deterjan kumaşta kalarak cildinizi rahatsız edecek ve belki de alerjilere sebep olacaktır. Yapmanız gereken, deterjan paketinde belirtilen miktarda deterjanı makinenizin deterjan bölmesine dökerek kullanmaktır.

Suyun sertliği: Suyun sertliği, içerdiği kalsiyum ve magnezyum iyon miktarının ölçülmesi ile belirlenir. İyon sayısı azaldıkça su daha yumuşak bir hale gelir ve sert su kadar deterjan kullanımı gerektirmez. Suyun sertliği yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterir.

Yumuşatıcı kullanımı: Yumuşatıcının amacı, giysilerinizi yıkanırken daha yumuşak yapmak ve statik elektrik oluşumunu minimize etmektir. Yumuşatıcı, sentetiklerle kullanmak için idealdir. Eğer sert suya sahip bir bölgede yaşıyorsanız yumuşatıcı kullanmanız faydalı olabilir.