Doğru aydınlatma

Daha konforlu ve keyifli bir ev için aydınlatmanın önemi büyük. Hangi seçenek, hangi odaya ya da nasıl ışık gibi sorularınıza bu mini rehberde cevap bulabilirsiniz.

AYDINLANMA ZAMANI
Bir aydınlatma sistemi doğru uygulandığında dekorasyonun havasını değiştirir, hatta ruhunuza da iyi gelir. Evinizi kış mevsiminin kasvetli havasından kurtarır ya da sıcak günlerde loş bir ışıkla mekanları serinletir. Tabii aydınlatmanızı nerede ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız.

H&M Home.

Açık plan yaşam alanları
Açık planlı yaşam alanlarında mekanları işlevlere göre bölümlere ayırmak gerekir. Bu noktada aydınlatma önem kazanıyor. Yemek alanı için masa üzerinde asacağınız sarkıt aydınlatma kümesi hem şık hem de doğru bir  aydınlatma sağlar. Buna karşın oturma bölümünde duvardan yönlendirilen aydınlatmalarla sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Gündüz/gece yaşam alanları
Antreyi aydınlatmak için 35 W’lık halojen lambalar ya da ankastre spotlar tercih edin. Kapıyı, duvarı ve zemini direkt aydınlatan cam difüzörlü modeller kullanın. Salonda farklı yoğunlukta yatay ve dikey ışık kaynaklarına yönelin. Genel aydınlatmanız ortam ışığı yayar. 20-30 W’lık lambader, LED, aplik ya da mekanın tam ortasından 150-300 W’lık halojen sarkıtın. Yemek bölümünde masadan 60 cm yukarıda 30 W’lık floresan sarkıt asın. Oturma bölümünde 20 W’lık, okuma köşesindeyse arkadan ışık veren 8 W’lık lambader kullanın. Mutfakta ortalama 12 W/m2’de homojen bir ışık kaynağı olmalı. Ayrıca tezgahtan 50-55 cm yükseklikte, maksimum 13 W’lık ışıklar takın. Koridoru 100 W’lık halojen spotlarla her 150 cm’de bir ya da yerden 210 cm’de 11 W’lık LED apliklerle aydınlatın.
Novecento sarkıt, Phare.

Gece yaşam alanları
Yatak odasında, ortadan bir sarkıt ya da duvardan apliklerle genel bir aydınlatma kullanın. Işık yoğunluğu 10 W/m2 olmalı. Ayrıca yatak yanından 60-70 cm uzaklıkta ve 80 cm yükseklikte 3W’lık LED başucu lambaları yerleştirin. Banyo ve tuvaletlerde genel aydınlatma için emniyet kurallarına uygun biçimde, sudan uzak 20 W’lık floresan takın. Nokta ışıklarını dikey yönde ayna yanına, sudan 65 cm mesafede asın. Bunun için 10 W’lık floresan spotlar yeterlidir.
Azem Plafonyer, Koçtaş.

Dört iyi fikir
1. Aydınlatma ruh halinizi de etkiler. Bu yüzden sarkıt, aplik ve lambader gibi aydınlatmalarla, farklı ışık katmanları oluşturun. Eğer farklı elektrik çıkışlarına bağlarsanız dilediğinizde yerlerini değiştirebilirsiniz.
2. Dimmerli aydınlatmalar kullanarak ışık yoğunluğunu; okumak, dinlenmek ya da sohbet etmek gibi yaratmak istediğiniz atmosfere göre ayarlayın.
3. Odanızda dramatik efektler ve odak noktaları yaratmak için yönlendirilebilir gömme LED spotlar kullanılabilir.
4. Tüm LED aydınlatmalar aynı ışık rengi yaymaz. Buna satın alırken karar verin. Aksi halde salon ve yatak odası gibi sıcak ışık gerektiren bir mekanda soğuk ışık kaynakları kullanarak hata yaparsınız.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL