Doğanın içine saklanmış harika bir taş evdeyiz

Bu hafta Evim ile Ev Turu ekibi olarak Fethiye’nin Söğütlü köyündeyiz. Ev sahibimiz Berna Peker’den kuş cıvıltıları eşliğinde evin yapılışını dinledikten sonra, bu geniş taş evi gezmeye koyuluyoruz.

Cam ile çevrili dış cephe sayesinde kendinizi doğanın ortasında hissettiğiniz bu evde klasik köy evi tarzı benimsense de peyzajı ve havuzuyla da bir o kadar modern.

Ev sahibimiz Berna Peker kendini şu şekilde tanıtıyor: “39 yaşındayım ve şimdilik ev hanımıyım. Aslında mühendisim ama evlendiğimden beri ev hanımı olarak devam ediyorum hayatıma. İki çocuğumuz var.

İzmir’den buraya, Fethiye’ye 5 yıl önce taşındık. Sonrasında pandeminin gelmesi ile birlikte Fethiye’de bir dairede yaşamak bizi sıkmaya başladı ve bir arayış içerisine girdik. Sonra bu evimizin olduğu araziyi keşfettik ve hızlı bir şekilde bu evi nasıl ayağa kaldırabiliriz diye çalışmaya giriştik.

Burayı keşfederken arazimiz tamamen nar ağaçlarının arasındaydı. Evimiz ise çok eski, 60 yaşında bir yapıydı. Ardından hemen bahçe temizliğine giriştik. Ölçümler, prosedürler gerçekleştirildi. Sonra eşimle birlikte bu evi nasıl projelendirebiliriz kısmı devreye girdi.

İlk başta pandemi ile birlikte girdiğimiz o sıkıntılı dönemde sadece çatısını kapatıp içine girme hayalimiz vardı ama sonra onu da yapalım bunu da yapalım derken böyle bir ev ortaya çıkardık.”

Evin dış cephesinden de görüldüğü gibi burası mükemmel taş işçiliğinin olduğu bir ev. İç mekanlarda da bunu çok rahat görebiliyoruz. Dış cephe çok dikkat çekici ve çok farklı dokunuşlar var.

Ev turunun tamamını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Fethiye’de marjinal bir Afrika çadırındayız