Doğalgaz tasarrufu için 6 öneri

Son güncelleme:

Türkiye genelinde aşırı soğukların etkisini gösterdiği bugünlerde kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konuların başında, yüksek faturalar ve verimi düşen ısıtma sistemleri geliyor. Bosch Termoteknik profesyonelleri, bu şikayetlerden yola çıkarak, evlerde bireysel ısıtma cihazlarını kullanırken hem güvenlik hem de yakıt tasarrufu amacıyla yapılabilecekler konusunda önerilerini şöyle sıraladı:

GAZLA ÇALIŞAN CİHAZLARDA YILDA BİR KEZ BAKIM YAPTIRIN

 Cihazlar ne kadar temiz ortamda çalışsalar dahi yanma için gerekli havayı dışardan alırken toz ve çeşitli partikülleri yanma odasında fan vasıtasıyla ya da doğal yöntemle emer. Bu durum cihazın yanma odasında kirliliğe ve yanma veriminin düşmesine yol açar. Kapalı devre tesisat sistemlerinde yıl boyunca oluşan oksijen korozyonu ve sisteme sık su basılması sonucu oluşan kireç gibi dış etkenler, kombi ekipmanlarında verimsizliğe yol açar ve ısıtma konforunu bozar. Bu nedenle yılda bir kez bakım yaptırılmalı, sezon öncesi baca ekipmanları ve gaz ekipmanları sızdırmazlığı profesyonel yetkili servis teknisyenleri tarafından kontrol edilmeli ve yıpranan parçalar orijinalleriyle değiştirilmelidir. Bacalı kombilerde ise bacanın çekişi ve baca sensörünün doğru çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 

YOĞUŞMALI KOMBİLERİ TERCİH EDİN

Eski konvansiyonel kombilerle yoğuşmalı kombiler arasında yanma verimleri açısından yüzde 15’e kadar varan yakıt sarfiyatı farkı vardır. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi önemlidir. Tercihen modülasyonlu oda termostatı da kullanılmalıdır. En çok zaman geçirilen alanda oda termostatı kullanılmasıyla; On/Off termostatlarda minimum yüzde 10, modülasyonlu oda termostatlarında ise minimum yüzde 15 yıllık yakıt tasarrufu sağlanır.

ODA SICAKLIĞINI İDEAL DERECEYE AYARLAYIN

Mühendislik açısından ideal oda sıcaklığı değeri 22°C’dir. Oda sıcaklığını 1°C artırmanız durumda, bulunduğunuz şehre göre aylık yakıt sarfiyatınız yüzde 8 ila 10 arasında artar. 

TERMOSTATİK VANA TAKTIRIN

Çok sık kullanılmayan ya da aşırı sıcak olan odaların radyatörlerine termostatik vana taktırmak yakıt tasarrufuna katkı sağlar. 

SICAK SU DERECESİNE DİKKAT EDİN

5. Sıcak su derecesine dikkat edin: Kullanma sıcak suyunun ekonomi moduna ayarlanması ve sıcak su kullanımına özen gösterilmesi, gece uyurken oda sıcaklığının 1-2°C düşük ayarlanması gibi faktörler de tasarrufa etki eder.

TESİSATTAKİ SU KAÇAĞINI ENGELLEYİN

Kombiye sık sık su eklemek gerekiyorsa tesisattaki su kaçağı giderilmelidir. Sisteme sık sık şebeke suyu basmak, kapalı devre içine kontrolsüz bir şekilde kireç, ağır metaller ve oksijen almamızı sağlar. Bu da tesisat korozyonu ve kireç yani yakıt sarfiyatına neden olur. 

Kademeli tarifede elektrikten tasarruf tüyoları

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Faturayı düşürme yolları

Su tasarrufu nasıl yapılır? Faturayı düşürme yolları