Doğa dostu mutfaklar için

Mutfağınızda ekolojik unsurları dikkate almanız hem çevreye duyarlı olduğunuz, hem de paradan tasarruf ettiğiniz anlamına geliyor.

Enerji harcayan cihazların tam gaz çalıştığı, evin en yoğun yeri doğal olarak enerjinin de en çok sarf edildiği mekan. Daha çok enerji verimliliği sağlayan cihazlara yatırım yapmanız elbette iyi bir başlangıç. Ama mekanı “çevre dostu” haline getirmenin başka yolları da var. Önereceğimiz cihazlar, materyaller ve aksesuarların yanında uzmanlardan kullanışlı ipuçları ile de mutfağınızda karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Mutfakta sıkça kullandığımız davlumbazlar az enerji tüketerek tasarruf etmenize yardımcı olur. Enerji verimliliği yüksek, 260 Watt’lık güçlü ve sessiz IQ drive motor teknolojisine sahip Siemens davlumbaz bunlardan biri.

Ahşabın sıcaklığını muftağınıza taşıyın. Zemininizde ahşap sıcaklığını yansıtan seramiklere yer verin. Size uzun ömürlü kullanım sağlayacaklar. İntema Mutfak’ın Aura modelinin farklı seçenekleri de var.

Aynı anda birkaç yemeği pişirmenizi sağlayan fırınlar zamandan veenerjiden kazanmanızı sağlıyor. Arçelik 9784 ZCI ankastre fırın, altbölme için 73 adet, tek büyük bölme için 81 adet, alt-üst birlikte 10adet otomatik yemek pişirme menüsü ile kullanıcıya kullanım kolaylığısunuyor. Aynı anda iki farklı yemeği, maksimum 80 derece sıcaklık farkıile pişirebiliyor.

Aspiratör ve buzdolabı içinde kullanacağınız lamba da önemli. A++ enerjietiketli LED lambalar ile çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Philips T25LED lamba, küçük boyutuyla buzdolaplarında ya da aspiratörlerdekullanım için ideal.

Buzdolabınızın enerji sınıfını A++ tutarsanız A enerji sınıfına oranla yüzde 40 enerji tasarrufunda bulanabilirsiniz. Hotpoint buzdolabı, minimum enerji tüketirken yiyeceklerin uzun süre ilk günkü gibi taptaze kalmasını sağlayarak tasarrufa katkıda bulunuyor.

7 litre suyla 13 kişilik bulaşığın verimli bir şekilde yıkanmasını kim istemez ki? Üstelik bu hem su, hem de elektrikten tasarruf etmenizi sağlıyor. A+++ enerji sınıfından bile %10 daha tasarruflu olan Bosch SMS69U78TR Active Water Eco Bulaşık Makinesi yıllık ortalama 194 kWh’lık elektrik harcayarak yıkama yapıyor.