Detaylarla şekillenen cazibeli evler

Bir evin farklı görevler üstlenen odalarında desen, renk ve doku gibi küçük detaylara dikkat ederek, dengeli ve mükemmel bir stil bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

Evlerimiz bizim sadece içinde olduğumuz, belli bir zamanı geçirdiğimiz alanlar değil. Bu yüzden her zaman dediğimiz gibi yaşam alanlarının bizi yansıtması, dekorasyonun kişiliğimizi vurgulaması çok önemli. Düşünsenize içinde hiç de rahat etmediğiniz bir evde ne kadar süre yaşayabilirsiniz? Belki de çok kısa. İşte bu yüzden her zaman seçimlerinizi yaparken sizi ve evin diğer bireylerini de yansıtan bir anlayış benimsemelisiniz. Mesela siz beyaz, eşiniz siyah ve çocuklar kırmızıdan yanaysa veya siz kır evi, eşiniz modern seviyorsa İskandinav stili tam size göre. Ancak her stilin belli bir malzeme, desen ve renk paleti olduğunu unutmayın.

RENK: Sizi çok etkileyen renk kombinlerini belirleyin. Bunun için gerekirse uzmanlardan destek alın. Çünkü pek çok kumaş mağazasının renk kartelaları kullanışlı kombinler hazırlıyor.

ÖLÇEK: Desenlerin farklı büyüklüklerini kullanmak oldukça avantajlı. Ama benzer desenlerin aynı ölçeklerini birlikte kullanmayın. Bunun yerine büyük, küçük ve orta ölçekler seçin.

DESEN: En önemli kriterlerden biri. Aynı deseni tekrarlamak yerine farklı desenleri karıştırın. Mesela büyük ve küçük çiçek desenlerini geometriklerle kullanın. Çizgili ve ekoselerle düz, puanlı veya şal deseni tercih edin.

DOKU: Mekanlara derinlik kazandırmanın en kolay yolu farklı dokular kullanmak. Keten perdeler, kadife veya tüvit kanepe ve koton, fitilli kumaş yastıklar… İşte size hatasız bir karışım!

lauraashley.com
Bu karedeki gibi kırmızı ve ekose ağırlıklı desenleri kalın yünlü ve koton kumaşlarla kombinlerken mekanın aldığı ışık miktarını doğru hesaplamak görsel dengeyi destekler

1. Çizgili katlamalı stor perdeler önüne asılan çiçekli perdelik kumaş için dengeli bir fon oluşturuyor. Ayrıca mekanın bol ışık almasına imkan vererek diğer renk ve desenlerin öne çıkmasını sağlıyor. Eğer daha küçük bir odanız varsa çizgili yerine düz kumaş seçerek gözü rahatlatabilirsiniz.

2. Pencerenin iki yanından sarkıtılan minik çiçekli fon perdeler odayı dekoratif olarak tamamlıyor. Perde için yastık kumaşlarından biri kullanılarak bütünlük sağlanıyor.

3. Dekoratif tekstillerde farklı desenler seçerken büyüklüklerine, orantıya ve desen türlerine dikkat! Farklı desenler ilk bakışta güzel durur ama hepsi bir arada fazla gelebilir.

4. Odanın en geniş ölçekli mobilyası kanepenin keten tonlarındaki düz ve hafif dokulu kumaşı aksesuar ve renk teması değişse bile mükemmel uyumu her zaman yakalıyor.

5. Odanın en işlevsel mobilyası puf, çiçek desenin hakim olduğu perde ve halının feminen duygusunu ekose deseni ile dengeliyor. Ama aynı ekoseli kumaşı odanın başka bir yerinde tekrar ederek mekanı boğmayın.

6. Tekli berjerin düz ve kırmızı kumaşı mekandaki renk dengesini sağlıyor ve vurguyu artırarak stilini de destekliyor

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL