Desenli halıyla değişim

Mevsimin zengin tonları yavaş yavaş geri dönüyor. Ama daha da önemlisi zamansız bir dekorasyon ajanı olan kilim ve halılar her daim bir mekanı değiştirip güzelleştirmekte iddiasını koruyor.

Desenli halı dendiğinde çoğu kez ön yargılarımız ön plana geçebiliyor. Modaya ayak uyduramadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle geometrik ve üç boyutlu halılar bu sezonun yıldızları. Kilimlerse en etnik ve modern halleriyle bir kez daha mekanlarda başrolü kapıyor. Zengin bir atmosfer için siz de halıların gücünü kullanın.

SANATSAL YORUM Sulu boya, kuru boya gibi tablo efekti verilmiş halılar mekanlara sofistike bir görünüm katmak konusunda iddialı.
Crate&Barrel.

Koyu renkler
Desenli halılar aslında bir stili de barındırdıkları için çoğu kez bir odanın geri kalanını nasıl dekore edeceğiniz konusunda da size önderlik ederler. Çoğu kez modern bir hava estirmekle kalmaz benzer şekilde hareketlilik de katar. Mekanın enerjisini yükseltir. Seramik efekti, küpler, iç içe yuvarlaklar ve çizgi desenler sezonun gözdeleri. Bu desenleri ön plana çıkarmak için halıda koyu renkler tercih edebilirsiniz.

ELYAF TÜRLERINE GÖRE HALILAR
Dünyada halı üretiminde kullanılan birçok elyaf ve elyaf kompozisyonu vardır. En sık kullanılanları yün, ipek, akrilik, polyamid, polyester, polipropilen.
• Yün, muhtemelen en eski halı elyafı. Konforlu bir his uyandırdığı gibi mükemmel bir kullanım kapasitesi de bulunur. Yün bir halı, uzun bir süre boyunca orijinal görünümünü korur. Yün doğal olarak anti-statik özelliğe sahiptir.
• İpek, İyi kalite el dokuma halıları dışında kullanımı pek fazla değildir. Değerli bir elyaftır. Bakımı özen gerektirir.
• Akrilik, yapısı ile yün görünümü verebilen bir yapay elyaf. Makina halılarının büyük kısmı akrilikten üretilir. Bakımı kolaydır.
• Polyamid, uzun ömürlü ve lekelere karşı dayanıklıdır. Yapay elyaflar arasında polyamid görünümünü en uzun sure muhafaza eden elyaftır.
• Polyester, son yıllarda yaygın olarak kullanılıyor. Direncini artırmak için diğer elyaflarla karıştırılarak kullanılır. Renkleri parlak ve canlıdır.
• Polipropilen, diğer adıyla olefin, lekelere ve alev almaya karşı dayanıklıdır. Mat renklere sahip ve nispeten uygun fiyatlıdır. Dezavantajı zaman içinde keçeleşmesidir.

VINTAGE ETKI Eskitme halıların modası hiç geçmeyecek gibi. Özel dokuma teknikleri ve kök boyalarla adeta yüz yıldır yaşıyormuş etkisi verilebilen bu tarz halılar mekanın yaşanmışlık hissini perçinliyor.
Mudo Concept.